Yabancılara konut satışı artacak

2019 yılında yabancılara konut satışı için 10 milyar dolar hedef koyan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu hedefe ulaşabilmek için gerekli çalışmalara başladı. Bu hedef nasıl artırılacak? Tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yabancılara konut satışı artacak

Satış ofisleri kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yabancı yatırımcının ilgi odağını Türkiye’ye çevirebilmek amacıyla yurt dışı tanıtım ve satış ofisleri kurulacağını duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hedefe ulaşma konusunda Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile iş birliği yapacak. Mevcut konut stokunun satışı için işleyecek kampanyalar satış ofisleri üzerinden yabancı yatırımcıya daha fazla etkin şekilde ulaştırılacak.

Yabancılara konut satışı arttı

Yabancılara konut satışında yaşanan artık gün geçtikçe dikkat çekiyor. 2018 yılının ilk 9 ayı verilerine göre yabancılara yapılan konut satışı 24 bin 155 adet olarak kayıtlara geçti. 2017 yılının ilk 9 ayında ise bu rakam yüzde 58,49 arttı. GYODER raporunda değerlendirilmesi yapılan konu hakkında şu ifadeler kullanıldı;

“Son bir yıllık süreçte kurda yaşanan keskin artış yabancı konut alıcıları için ülkemizi oldukça ucuz bir konuma getirmiştir. 2017 yılı Ocak-Eylül ayları arasında toplam 15.241 adet konut yabancılara satılırken, il bazında en fazla satış İstanbul da 5.331 adet ile gerçekleşmiştir.

İstanbul’dan sonra Antalya

İstanbul’u sırasıyla Antalya 3.373 ve Bursa 1.023 adet ile takip etmiştir. 2018 yılı aynı döneminde ise toplam satış 24.155 adet olarak oldukça yüksek bir artış göstermiştir.

İl bazında satışlara baktığımızda ise İstanbul 7.895 adet ile liderliğini sürdürürken en fazla satış yapılan diğer illerimiz Antalya 5.237 ve Bursa 1.719 adetle takip etmiştir.

2018 yılında artış gerçekleşti

Her ne kadar toplam satışlar içindeki yabancı satış payı oldukça düşük olsa da özellikle 2018 yılında gerçekleşen satış adetlerinde önemli bir artış yaşanmıştır.

Bu eğilimin devam etmesi durumunda yıllık gayrimenkul yatırımları için gelen fon tutarının 5 Milyar ABD Dolarından 10 Milyar ABD Dolarına çıkması oldukça yüksek bir olasılık görünmektedir.

Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satışlarının ise, ikinci çeyreğe göre yüzde 89,31, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118,5 oranında artış gösterdiği görülmüştür.

İlk sırada İstanbul var

2018 yılının ilk 9 ayında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 58,5 oranında artış gerçekleşmiş olup toplam satışlar içindeki payı yaklaşık yüzde 2,4 seviyesine çıkmıştır.

Üçüncü çeyrekte, yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yüzde 31,6 pay ile İstanbul yer alırken, ikinci sırada yüzde 19,1 pay ile Antalya yer almıştır.” ifadelerine yer verildi.

GYODER Web Sitesi: Buraya tıklayın

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*