Venedik’te su baskını!
İtalya’nın kanallarıyla ünlü turistik kenti Venedik’te su baskını. Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle sokakların büyük bölümü sular altında kaldı. Yoğun yağış ve kuvvetli rüzgarların etkisiyle sokakları etkisi altına aldı. Kentin toplu taşıma aracı olan kanal tekneleri de uzun süre hizmet veremedi. Tarihi kentin dörtte üçü sular altında kaldı.

Deniz seviyesinin 2 metreye kadar yükselmesiyle, ev ve iş yerlerini su bastı. Sokaklarda yürümek neredeyse imkansız hale geldi. Şehir “acqua alta” gelgiti nedeniyle sular altında kaldı.

Hafta başından bu yana ülkeyi etkisi altına alan soğuk, kuvvetli rüzgar ve şiddetli yağış, hayatı olumsuz etkilerken can ve mal kaybının yanı sıra Venedik’te su baskını olmasına yol açtı. Ülke geneline hakim olan olumsuz hava koşulları nedeniyle 1’i Altamura, 2’si Venedik’te olmak üzere 3 kişi yaşamını yitirdi.

Venedik'te su baskını

Venedik Belediyesi, güçlü rüzgârların etkisiyle kentteki su seviyesinin yükselmesine alışkın; ancak yaşanan son su baskını 2008’den bu yan görülmüş olan en şiddetli sel olarak niteleniyor.

Kentin popüler noktası Aziz Marco Meydanı’nda 1 metre yüksekliğindeki sular hem turistleri hem de kent sakinlerini zor durumda bıraktı. Venedik’in en önemli tarihi yapılarından San Marco Bazilikası da selden zarar gördü. Bazilikadaki su seviyesi 1 metreyi geçti. Bunun da bazilikada “felaket” boyutlarında bir hasar oluşturmasından endişe edildiyor.

Venedik’te su baskını yaşnmasına yetkililer ne diyor?

İtalyan yetkililer, şehrin altyapısını iyileştirmeye çalıştıklarını fakat maliyetinin fazla olması ve uzun yıllar sürmesi nedeniyle çalışmalarını henüz bitirmediklerini belirtiyor.
İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, yüksek risk olduğu belirtilen alanları 24 saat boyunca gözlemlediklerini söyledi.

Başbakan Giuseppe Conte, doğal afet yaşanan Venedik’i ziyaret etti. Conte, hükümetin Venedik’in yanında olduğunu ve Bakanlar Kurulu’nda acil durum ilan etmeyi görüşeceklerini dile getirdi.

Giuseppe Conte

Venedik’in içinde bulunduğu Veneto Bölgesel Yönetim Başkanı Luca Zaia da suların yükselmesini “Kıyamet yıkımı” olarak nitelendirirken, “Kelimelerimi abartmıyorum ancak şehrin yüzde 80’i sular altında. Zarar tahmin edilmez, korkutucu boyutta.” ifadelerini kullandı.

Kentte su seviyesi yaklaşık 2 metreye yükselirken Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, “Bazı yapılar hasar gördü ve OHAL ilan edilmesi gündemde. Buradaki durum çok dramatik, hükümetin bize yardım etmesini istiyoruz, burada yaşananlar küresel ısınmanın sonucu” açıklamasını yaptı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın