Ucuz ev dekorasyonu için 10 fikir
Ucuz ev dekorasyonu için 10 fikir

Dekore edilmiş evleri incelerken pek çoğumuzun aklından maliyetinin ne kadar olduğu geçer. Evde yapılan tadilatın elbette bütçesi az değil ama iş dekorasyona geldiğinde harcanan miktarı düşürmek mümkün. Eski mobilyalarınızı kullanarak veya el becerinizle özgün ve hesaplı dekoratif ürünler üretebilirsiniz. Aslında ucuz ev dekorasyonu demek pahalı dekorasyonların basit taklitleri anlamına gelmiyor.  Birbirine giderek benzemeye başlayan dekorasyon tarzlarını düşük maliyetle daha özgün hale getirmek bizim anlatmak istediğimiz bir tanım.

Evinizi özel kılacak pahalı eşyalar ya da aksesuarlar almak cazip gelebilir. Ancak kendi fikrinizle, özel ilginizle ve emeğinizle ürettiğiniz, ucuz ev dekorasyonu diyebileceğimiz bir tarz çok daha sıcak bir atmosfer yaratacaktır. Ucuz ev dekorasyonu pek çok ufak fikirle kolayca yapılabilir. Bizde sizlere ilham kaynağı olabilecek ve eviniz için uygun fiyatlı dekorasyon fikirlerini bir araya getirdik.

Kap kacak kompozisyonları

Mutfak gereçlerini sergileyerek ucuz ev dekorasyonunu uygulamanız mümkün.  Demir borulara kancalarla asmak için müsait olan pek çok gereç mutfakta var. Ayrıca siz araya kullanmasanız da dekoratif olarak kullanabileceğiniz bir cezve ya da kevgir de koyabilirsiniz. Ucuz ev dekorasyonu görüldüğü üzere hiç de öyle zor bir iş değil, elimizdekileri de kullanarak harikalar yaratabiliriz.

Sehpanızı kendiniz yapın

Salondaki orta sehpayı ne kadar özgün ve zevkinize uygun seçerseniz o kadar etkileyici bir salonunuz olur. Benzerlerinin çok pahalıya satıldığı yeniden değerlendirilmiş ahşap parçalar ile yapılan bir sehpa sizin için daha uygun maliyetli ve daha özgün bir alan yapmanızda yardımcı olacaktır.

Ucuz ev dekorasyonu yapmak için mutlaka kendi el beceriniz olması da şart değil. Böyle bir sehpa yapmak için yakınınızda bir marangoz olması yeterli. Ahşabı bir tabla haline getirdikten sonra demirciye yaptıracağınız basit bir ayak salonunuz için oldukça şık ve orijinal olacaktır.

Eski mobilyalarınızı değerlendirin

Eski mobilyalar artık kullanılmayacak haldeyse ve yenisini istiyorsak düşünmeden gözden çıkarabiliyoruz. Ancak pek çok eski mobilya yaratıcı biçimde yenilenerek evlerinize bambaşka bir hava katabilir. Örneğin bu yatak iskeleti bir kaç küçük dokunuşla kullanışlı hale gelmiş. Ucuz ev dekorasyonu yapmak için eski eşyalarınızı bir gözden geçirip böyle cevherler bulmayı deneyebilirsiniz.

Yastıklarla ucuz ev dekorasyonu yapabilirsiniz

Pazarlarda ya da şehirlerin belli noktalarında uygun parça kumaş bulmak Türkiye’de çok kolay. Hem de envai çeşit. Uygun fiyata pek çok hazır yastık kılıfı da var tabi. Ancak, eğer dikiş beceriniz hatta makineniz varsa parça kumaşları tercih ederek hem geniş bir yelpazede seçim yapabilir hem de kendinize özgün yastık kılıflarıyla uygun bir dekoratif görünüm sağlayabilirsiniz.

Yamalı örtülerle masalsı mekanlar yaratın

Ucuz ev dekorasyonu yine bahsettiğimiz parça kumaşlarla mümkün olabilir. Masa örtüleri, yatak örtüleri, hatta kanepelerin üzerine atılan dekoratif örtüler için ilginç örtüler yapabilirsiniz. Bu tekniğin adı patchwork. Fotoğrafta ki örtüde üçgen form seçimi ile geleneksel patchworklere göre daha modern bir görünüm var. Elbette sadece örtü değil biraz önce bahsettiğimiz yastıkları da patchwork olarak dikmeniz mümkün.

Biblolar ile süsleme

Her keseye uygun bibloyu bulmak mümkün. Bu yüzden ucuz ev dekorasyonu yapmak için biblolar ile süsleme uygun olabilir. Fiyatı haricinde bibloları özenle seçilmesi gerek. Evinizin hangi köşesine nasıl yerleştirdiğiniz önemli. Tabi o sizin kendi estetik anlayışınıza kalmış ancak bu konuda zorlanıyorsanız fikir alışverişi yapabilir yada dergiler veya internetten örneklere göz atabilirsiniz.

Mumlarla dekorasyon

Piyasada çeşit çeşit mum bulmak zor değil. Uygun seçenekleriyle bütçenizi aşmayacak bu güzel dekorasyon ürünü ile ortamın atmosferini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, farklı malzemelerden yapılmış mumlukları oldukça ucuza toptan alabileceğiniz tealight mumlarla kullanabilirsiniz.

Kendinizde mum yapabilirsiniz. Eğer bu işe merak salarsanız, farklı kalıplarla çeşit çeşit mumu evinize yerleştirebilir ve huzurlu bir ortamı kendi ellerinizle yaratabilirsiniz.

Oda kokusu sadece koku değildirucuz ev dekorasyonu

Piyasa da rahatlıkla bulabileceğiniz odalara çeşitli esanslarla koku veren dekoratif malzemeleri kullanma becerinize göre nitelik kazandırabilirsiniz. Bu koku verici renkli malzemeler  evinizde son derece dekoratif bir köşe yaratmak için kullanılabilir.  Renk çeşitliliği bol olan bu malzemeleri mobilyalarınıza göre tercih edebilirsiniz.

Sandıklardan mobilya ve kutular

Basit ahşap malzemeden veya ahşap sandıktan kendinizin yapacağı kutular ucuz ev dekorasyonunuz için ideal mobilya olabilir. Özellikle komidin halinde, kitaplık yada gazetelik olarak kullanılan ahşap sandıklar, çocuk odalarında da oyuncak sepeti olarak çok sevimli durabilir.  Ayrıca bu sandıkları duvara sabitleyip raf gibi kullanmak mümkün. Onları yine örnekteki gibi renklendirerek de mobilyalarınız ile uyumunu sağlayabilirsiniz.

Duvar boyalarında çift renk kullanımı

Duvar boyasında çeşitlemelere gitmek de ucuz ev dekorasyonu fikirleri açısından dikkate değer. Tek renk olan odanızın bir duvarını zevkinize göre istediğiniz renge boyayarak bunu sağlayabilirsiniz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

 

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın