Türkiye’de görülmesi gereken 5 müze
Türkiye'de görülmesi gereken 5 müze

Tarihimiz boyunca birçok kültüre başkentlik yapmış olan ülkemizde, bu özelliğini en iyi şekilde yansıtacak birçok müze bulunuyor. Ülkemiz coğrafyasında asırlar boyunca gelip geçen medeniyetlerin önemli özelliklerini ve kalıntılarını bize sunan, dünyanın her yerinden binlerce turisti ağırlayan müzelerimiz içerisinde sizler için seçtiğimiz mutlaka gezmenizi tavsiye ettiğimiz görülmesi gereken 5 müzeyi sizin için derledik.

1) Baksı Müzesi

Türkiye'de görülmesi gereken 5 müze

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 kilometre dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde bulunuyor. Eski ismiyle Baksı, bugünkü ismiyle Bayraktar köyünde bulunan bu mükemmel müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında, yan yana ve iç içe vermekte. Sergi salonları, depo müze, konferans salonu, atölyeler, konukevi ve kütaphane ile 40 dönümlük bir araziye yayılıyor. Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu akademisyen Profesör Doktor Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında hayat buldu. Müzenin ana binası, 2010 yılında zorlu bir süreç sonucu devletten hiçbir maddi yardım almadan tamamlandı. Müzenin tanıtımı 2010 yılının Haziran ayında İstanbul Modern’de, açılışı ise aynı yılın Temmuz ayında yapıldı. 2012 yılında ise müzenin yeni sergi salonu olan Depo Müze, sanatseverler ile buluştu.

2) Aççana Örenyeri Müzesi

Aççana Örenyeri Müzesi

Antakya – Reyhanlı karayolunun 22. kilometresinde bulunan bir höyüktür. Yaklaşık 30 dönümlük alanda bulunan Aççana Örenyeri Müzesi, 10 bin 82 metrekarelik kısmında British Museum tarafından 1936-1938 yılları arasında arkeolojik kazılar yapıldı. Bu kazılar sonucunda 17 kültür katı tespit edildi. Bugün ören yeri içerisinde 7’nci katında bulunan Yamhad Kralı Yarım-Lim ile 4’ncü katında yer alan Kral Niqne-Pa’nın saraylarının kalıntıları bulunuyor.

08.00’da açılan müze, saat 17.00’da kapanıyor. Aççana Örenyeri Müzesi’ni ziyaret etmek isterseniz sizden giriş ücreti alınmayacak.

3) Ayasofya Müzesi / Kilisesi

Türkiye'de görülmesi gereken 5 müze

Ayısofya’yı bilmeyen yoktur. Ayasofya’nın ihtişamlı duruşu benden iyisi var mı dercesine göğsünü kabartmış şekilde içindeki güzelliği herkese gösterme arzusunda. Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş. 1 Şubat 1935’te müze olarak yerli ve yabancı ziyaretçilere açıldı. Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbulda yapmış olduğu en büyük kilise ünvanına sahip. Aynı yerde üç kez inşa edilmiş.

4) Kariye Müzesi

Türkiye'de görülmesi gereken 5 müze

Kariye Müzesi, İstanbul’da Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde bulunan müzedir.
Kariye Müzesi, 6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahip. Günümüze ulaşmış hali Osmanlı döneminde ve 20. yüzyılının ikinci yarısında geçirmiş olduğu onarma sonucunda çıkmıştır. Türkiye’nin gidip görülmesi giden müzelerinden biri olduğunu tam anlamıyla söyleyebiliriz. Müze saat 09.00’da açılıyor ve 17.00’da kapanıyor. Giriş ücreti ise 45 TL.

5) Çorum Müzesi

Türkiye'de görülmesi gereken 5 müze

Müze, 13 Ekim 1968 yılında hizmete açıldı. Çorum Müzesi’nin çekirdeğini Çorum Müzesi’nin çekirdeğini Alacahöyük, Boğazköy, Ortaköy, Eskiyapar, Pazarlı, Kuşsaray ve Alişar Höyük buluntuları oluşturur. Müzede ayrıca etnografik eserler yer alır.Müzenin koleksiyonu Hellenistik, Roma, Bizans, Hitit Frig, Kalkolitik ve Eski Tunç dönemlerini kapsar.
Müze bahçesinde ise Hitit dönemine ait boğa tasvirli çeşme ve Roma, Bizans döneminden heykeller sergilenir. Giriş ücretinin 10 TL olduğu müze, sabah 08.00’da açılıp akşam 17.00’da kapanıyor.

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın