TÜRKİYE NEW YORK’UN GÖBEĞİNE 35 KATLI GÖKDELEN DİKECEK
Türkiye’nin 40 yıl önce IBM’den satın aldığı ABD’nin New York şehrindeki 11 katlı başkonsolosluk binasında yıkım işlemi tamamlandı. Türkiye şimdi binanın yerine lale motifli 35 katlı bir gökdelen dikecek. Projenin temelini Eylül ayında Erdoğan atacak. Türkevi 4 yılda tamamlanacak.

Çok merkezi bir konumda

Türkevi Binası, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin hemen karşısında yer alıyor. Yenilenmesi düşünülen bina  2011 yılında boşaltılmıştı. Dışişleri Bakanlığı, Türkevi’nin daha yüksek katlara sahip olabilmesi için yanındaki 5 katlı binayı 5.5 milyon dolara satın almıştı. Bu binanın da yıkımını tamamladıktan sonra yerine 35 katlı gökdelen inşa edecek.

2021 yılında tamamlanacak binayı IC İçtaş yapacak

Yeni Türkevi Binası yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip olacak. Binanın 2021 yılında tamamlanması bekleniyor. Projeyi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yapan IC İçtaş İnşaat, ABD merkezli şirket Tishman ile birlikte gerçekleştirecek.

Maliyeti 100 milyon doları aşması beklenen yeni Türkevi’nde BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun çalışma ofislerinin yanısıra üst katlarda diplomatların konaklayacağı rezidanslar yer alacak.

Yeni Türkevi binası çevre dostu olacak

200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları ile 20 araçlık yeraltı otoparkının da yer alacağı yeni proje Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlandı. Baş mimarı Jonathan Stark, başta Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimari motiflerini inceleyerek lale şeklinde gökyüzüne yükselecek yeni Türkevi projesini hazırladı. Yağmur sularının biriktirilerek kullanılmasına olanak sağlayacak depo sistemi ve yeşil bina kapsamında “Leed Silver” sertifikasına sahip olacak bina çevre dostu gökdelen özelliği taşıyacak.

Türkiye binayı 1977 yılında almıştı

Türkevi binası 1977 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in çabalarıyla satın alınmıştı. İçinde KKTC temsilciği ve Atatürk Okulu’nun da bulunduğu Türkevi binası geçen 40 yıl içinde yüzlerce Türk ve yabancı devlet başkanı, başbakan ve bakanları ağırladı.

Temelini Erdoğan atacak

17-21 Eylül tarihleri arasında BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın burada sembolik bir temel atma töreni gerçekleştirmesi bekleniyor.