Türk dizileri Türkiye’den konut alımını teşvik ediyor
Türkiye dizilerinin başarısı emlak sektörünü de etkiliyor. Yaklaşık 150 ülkede yayınlanan ve yaklaşık 500 milyon kişi tarafından izlenen Türk dizilerinin başarısı konut satışlarına da etki ediyor.

Türk dizileri Türkiye’de en çok turizme ve emlak sektörüne katkı sağlıyor. Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü bu konuya dikkat çekerek yabancıların Türkiye’den konut alımının teşviki konusunda Türk dizilerinin önemini vurguluyor.

Ruslar ve İranlılar dizide gördükleri evi istiyor

Özellikle Rusya ve İran’dan çok fazla talebin geldiğini söyleyen Gamze Özlü, Rusların ve İranlıların konut alırken dizilerde gördükleri evleri istediklerini söyledi. Konu hakkında açıklama yapan Özlü, “Diziler ve sinemalar hem turizmin hem de emlak sektörünün adeta tanıtım elçiliğini üstleniyor. Özellikle son 3-4 yılda ev almak için bize başvuranlar dizilerde gördükleri evlerin modellerini ve özelliklerini istiyor. Özellikle Ruslar ve İranlılar dizilerde gördükleri lüks konutlara, konaklara büyük ilgi gösteriyor.” dedi.

Konut alan yabancıların yüzde 6’sı dizilerde gördükleri evi istiyor

Dizilerin satışa oldukça büyük bir katkı verdiğini dile getiren Özlü, “Artık kendi yapımlarını ve kendi yıldızlarını yaratan Türk dizi sektörünün sağladığı başarının meyvesinden gayrimenkul sektörü de yararlanıyor. Dünyaya yayılan bu diziler Türkiye’den konut alımını teşvik ediyor. Öyle ki son 4 yıl içinde bize başvuran yabancıların yaklaşık yüzde 6’sı dizilerde gördüğü konutu satın alıyor. Buda gösteriyor ki dizi ihracatındaki artış Türkiye’de emlak sektörüne de yarıyor ve inşaat firmalarının yüzünü güldürüyor. Bu nedenle dizi ihracatındaki artışın devam etmesi Türkiye’nin konut satışındaki hedeflerini yakalamasında kolaylaştırıcı bir etken olabilir.” şeklinde konuştu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*