Trafik tarih oluyor, dünyada ulaşım süresi bir saate iniyor!
Ünlü iş adamı Elon Musk, çok konuşulacak iki projeyi dünyaya tanıttı. Musk, hayata geçirmeyi planladığı projeleriyle önce tüm dünyanın trafik sorununu çözecek, ardından ülkeler arası ulaşım süresini maksimum 1 saate çekecek.

Yer üstündeki yollar tarihe karışacak

Musk çılgın projesinin ilk görüntülerini dünyayla paylaştı. Musk’ın projesi yer altında bir yoldan ibaret.  Evet, otomobiller yer yüzünden yavaş yavaş silinecek ve bu tünellere girecek. Ünlü iş adamı Musk, kurulacak bu tünellerin bilim kurgu filmlerini akıllara getiren süper hızlı bir yer altı otobanı olarak işlev görmesini planlıyor. Yani yer üstündeki trafiğin ağırlıklı kısmını yer altına çekmeyi düşünen Musk, hem benzin maliyetini düşürmeyi düşünüyor hem de yaşanan büyük zaman kaybını.

“Oldukça pahalı olur”

Ancak bu o kadar da kolay olmayabilir. Uzmanların büyük bir kısmı Musk ile aynı fikirde değil. Bunun sebebi ise trafiğin bir bölümünü yer altına taşımak sanılandan daha pahalıya mal olabilir. Wired’ın sorularını yanıtlayan şehir planlama alanında uzman bir yetkili, bu projenin gerçekleşmesinin birçok doğayı koruma yasasını deleceğini düşünüyor. Musk ise deneyden oldukça umutlu.

İkinci çılgın proje: Uçaklar tarih oluyor, roketler geliyor

Dünyanın en ünlü girişimcilerinden Elon Musk, SpaceX çatısı altında BFR projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Musk’ın bu çılgın projesi yer altında değil yer üstünde hatta çok üstünde ve duyanlar şaşkına çevirecek cinsten. Ünlü iş adamı Elon Musk’ın bu projesi ile bir saatin altında bir sürede dünyanın bir noktasından ötekine gidebileceksiniz!

İstanbul – San Francisco arası 1 saate inecek

Örneğin New York’tan Şangay’a gideceksiniz. Bunun için 15 saat gerekiyor. Benzer şekilde İstanbul ABD San Francisco’ya gitmek istediğinizde yine 12 saat uçuş süresi var! Ancak bu süreler artık bir saatin altına inecek!

Projeyi tweet atarak duyurdu

“Dünya üzerindeki çoğu yere 30 dakikanın altında ve herhangi bir yere 60 dakikanın altında uçun. Koltuk başına maliyet …” şeklinde tweet atan Elon Musk’ın paylaştığı projeyle güneş sistemimizde seyahat etmek için üretilen ve saatte maksimum 27 bin kilometre hıza ulaşabilen roket, New York Şangay arasını 39 dakika gibi kısa bir sürede gidecek.

Musk’ın Twitter’dan paylaştığı video ile yolcular deniz üzerinde kurulan bir platformdaki rokete biniyor ve roket fırlatıldıktan sonra ateşleyici ve kapsül birbirinden ayrılıyor. Ateşleyici platforma geri dönerken, kapsül hedef konuma doğru ilerliyor.

Ulaşım hiç bu kadar kolay olmamıştı

Saatte 27 bin kilometre hız yapabilecek roketler sayesinde Hong Kong – Singapur, Londra – Dubai gibi aralarında oldukça uzun mesafe bulunan şehirlerin yolculuk süresi 30 dakikanın altına inecek. BFR uzay aracının tek artısı yolcu uçaklarından 3 kat hızlı gitmesi değil. Yörüngeye çıkacak olan araç bu sayede yerçekimsiz ortamda daha hızlı yol kat edebilecek.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın