Trabzon’da 28 daireyi 68 kişiye sattılar!

İddialara göre Trabzon’da bir müteahhit inşaat halindeki 2 binada bulunan 28 daireyi toplam 68 kişiye satıp, ortadan kayboldu. 7 yıldır evine kavuşmayı bekleyen vatandaş, olayı öğrenince büyük şok yaşadı.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İnşaat bitmeyince ortadan kayboldu

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Çukurçayır mahallesinde müteahhit S.Ü. tarafından 2010 yılında yapımına başlanan inşaatta 2 binada toplam 28 daire yapımı planlandı. Proje aşamasındaki evler, belirli ücretler karşılığında imzalanan sözleşmelerle 28 kişiye satıldı. 7 yılın sonunda karkas hale gelen bina inşaatı durdu, müteahhit ise ortadan kayboldu.

Bir daire dört kişiye satılmış

Müteahhittin ortadan kaybolmasıyla gerçekte ortaya çıktı. 28 dairenin 68 kişiye sözleşme yapılarak satıldığı öğrenildi. Binadaki dairelerden bazılarının 4 kişiye satıldığı anlaşılan binada, evlerine kavuşmayı beklerken şoke olan hak sahipleri müteahhide ulaşamayınca olayı yargıya taşıdı

Mahkeme takipsizlik kararı vermiş

Olayda mağduriyet yaşayan 64 yaşındaki Cafer Kansızoğlu, 2010 yılında daire almak için müteahhit ile karşılıklı sözleşme imzaladıklarını belirterek,”Sözleşmede daire bedeli olarak 137 bin liraya anlaştık. 30 bin lirasını peşin ödeyerek, geri kalanını inşaat bitiminde ödeyeceğimi taahhüt ettim. Binanın 2 yıl sonra teslim edileceği söylendi. Bu arada ben de yine ara ödeme yaparak toplamda 86 bin lira ödeme gerçekleştirdim. 5 yıl geçmesine rağmen halen daire teslim edilmedi ve tapu dairesinde benim sözleşme yaptığım dairemin farklı bir kişiye satıldığını öğrendim. Birçok arkadaşımız bu şekilde mağdur edildi. Bireysel olarak mahkemeye müracaat ettim. Dolandırıcılık unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı çıktı. Müteahhide de ulaşamıyoruz.” dedi.

Mağdurlardan 65 yaşındaki Fatma Turan ise 128 bin lira ödeme yaptığını ancak halen dairesini teslim alamadığını belirterek, “1 yılda eviniz teslim edilecek denildi ancak yıllardır binalara çivi bile çakılmıyor. En son müteahhit ortadan kayboldu. 53 kişi birlikte mahkemeye gittik. Takipsizlik kararı çıkması üzerine itirazda bulunduk ve halen süreç devam ediyor. 1 daireyi 3-4 farklı kişiye satmış. Sesimizi duyurmaya, haklarımızı almak için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Devletten destek bekliyoruz.”

56 yaşındaki mağdur Aynur Boran ise “1 yıl sonra binanın teslim edileceği söylendi. Müteahhidin Trabzon’u terk ettiğini duyduk. İnşaatta çalışmalar da durdu. Bunun üzerine avukatım aracılığıyla süreci mahkemeye taşıdık. Avukatım dairemin 4 sözleşme ile çakıştığını söyledi ve belgeleri savcılığa verdik. 28 dairenin 68 kişiye satıldığını öğrendik. Şu anda mahkeme Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Çaresizce çözüm bekliyoruz. Başkalarının da canı yanmasın. Devlet büyüklerimizden de destek bekliyoruz” dedi.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*