Toki’den daire almak caiz mi?
Toki'den daire almak caiz mi? Toki'den ev almak için faizli kredi çekmek dinen doğru mu? Diyanet fetvası ne diyor? İşte 0,49 faizle kredi!

Toki’den daire almak caiz mi? Toki’den ev almak için faizli kredi çekmek dinen doğru mu? Diyanet fetvası ne diyor? İşte 0,49 faizle kredi ile ilgili fetva ve Toki’nin katılım bankası hamlesi…

Toki ödeme sistemi değişti

Toplu Konu İdaresi (Toki) şimdiye kadar faizsiz kredi veriyordu. Ancak borç toplamı ve taksitlere her 6 ayda bir kez enflasyon oranında zam yapılıyordu.

Mesela 150 bin TL’lik bir daire aldınız. 15 bin TL peşin veriyor, kalan 135 bini 135 ay 1.000 TL taksitle ödeyebiliyordunuz. Ancak 1.000 TL başlangıç bedeliydi. Her 6 ayda bir kez bu ücrete enflasyon oranında zam geliyordu. 2018 yılı sonunda enflasyon artıp Toki taksitleri bir anda fırlayınca, 100 bin sosyal konut kampanyasıyla birlikte farklı bir uygulamaya geçildi.

Toki, düşük faizli sabit taksitli kredi vermeye başladı. Buna göre yine 150 bin TL’lik evi yüzde 10 peşinle almak isteyen, 135 bin TL için aylık 0,49 faizle kredi çekecekti. Bu durumda ayda 1.500 TL taksit verecekti. Ancak taksit hiç artmayacak, 5-6 yıl sonra bile 1.500 TL’de kalacaktı.

Ancak bu yeni uygulama beraberinde bir soruyu da getirdi; Toki’den daire almak caiz mi?

İşte bu sorulara cevap Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan geldi.

Toki’den daire almak caiz mi?

Din İşleri Yüksek Kurulu, Toki’nin sosyal konut kampanyasından yüzde 0,49 faizle kredi çekilmesinin haram olmadığını söyledi.

Açıklama şöyle;

“Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan “Sosyal Konut Projesi” özelinde vatandaşlarımızdan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulu söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirmiştir.

Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde; öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir.

Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır.

Zira faiz, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesidir. Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kâr etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur.

Dolayısıyla İslam’ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibariyle gerçekleşmemektedir. “

Özetle; Diyanet, Toki’nin kar amacı gütmeden, hatta 0,49 faizle zararına bu işi yaptığını söylüyor ve bu durumda dinen yasaklanan faiz olayının gerçekleşmediğini ileri sürüyor. Diyanet, sosyal konut kampanyası kapsamında bankadan 0,49 faizle kredi almanın caiz olduğunu söylüyor.

Toki de katılım bankalarını dahil edecek

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun kararına rağmen Toki, sürece kamu bankaları dışında katılım bankalarını da katmaya karar verdi. Bu durumda Ziraat Katılım, Toki’den daire alacaklara 0,49 kar payıyla Toki kredisi verecek. Böylece özellikle faizle ev kredisi çekmek istemeyenler de Toki sosyal konut kampanyasından tereddüt yaşamadan yararlanabilecek.

100 bin sosyal konut kampanyasından ev alınır mı yazısı için tıklayınız.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın