Toki Türkiye’yi değiştiriyor
Türkiye 2002’den beri büyüme trendinde. Bu büyümede en büyük paylardan biri de şüphesiz inşaat sektöründe. Güven ortamı sonrası kredilerin düşmesi, hükümetin inşaat sektörü yatırımlarına büyük önem vermesi, sektörün son 14 yılda, kalkınmada öncü rol oynamasını sağladı.

Her 20 kişiden biri TOKİ evlerinde yaşıyor

Türkiye’de inşaat denilince de akla gelen en büyük isim, TOKİ. Toplu Konut İdaresi, kurulduğu günden 2002 yılına kadar yalnızca 43 bin konut inşa edebilmişken, 2002-2016 yılları arasında bu rakamı 757 bine çıkardı. Türkiye genelinde yaklaşık 15 milyon konut olduğu düşünülürse, kaba bir hesapla her 20 kişiden biri şu anda TOKİ tarafından yapılan konutlarda yaşıyor.

TOKİ’ye en çok “Betonlaşma” eleştirileri geldi

Bu inanılmaz rakam ve büyüme, kaçınılmaz olarak beraberinde “betonlaşma” eleştirilerini de getirdi. TOKİ’nin yapılaşmada daha önce imara açılmamış veya küçük bir bölümü imara açılmış hazine arazilerini tercih etmesi de bunda rol oynadı.

TOKİ’nin sosyal konutlarının çok katlı ve benzer mimari yapıda olması da eleştirilen noktaların başında geliyordu.

TOKİ yöresel ve yatay mimariye geçti

2014’te, Mehmet Ergün Turan’ın TOKİ Başkanı olmasından sonra TOKİ vizyon değişikliğine gitti. Bu yeni vizyona göre TOKİ artık kentsel dönüşüme ve yöresel mimariye öncelik vermeye başladı. Bunun ilk adımı da Çeşme-Alaçatı Sosyal Konutları’nda atıldı. Konutların kat yüksekliği zemin+2 şeklinde. Ayrıca yöresel mimarinin temel unsurları olan, Alaçatı taşı, taş söve, düşey pencere, cumba gibi özellikler de bu konutlarda uygulandı. Çeşme Konutları’nın yoğun ilgi görmesi ve kamuoyu tarafından da takdirle karşılanması, TOKİ’nin yöresel mimari unsurları daha çok kullanmasını sağladı.

ergunturan01

TOKİ’nin vizyonu sektörün vizyonu oluyor

Toplu Konut İdaresi, şu anda yeni başlayan veya ihaleye çıkan pek çok projede, yöresel mimari unsurları dikkate alıyor. İhaleler buna göre yapılıyor. Kat sayıları mümkün olan en düşük seviyeye çekiliyor. Mahalle konsepti adı verilen yeni uygulamasıyla TOKİ, eski mahalle kültürünü sosyal konutlara getirmeye çalışıyor.

Bütün bu yapısal değişiklikler, Türkiye’yi değiştiriyor. Çünkü TOKİ 81 ilde de hizmet veriyor ve TOKİ’de yaşanan bu değişimin, Türkiye’yi değiştirmesi kaçınılmaz görünüyor.