TOKİ ÇEŞME KONUTLARI KURASI 30 ARALIK’TA ÇEKİLECEK
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İzmir Çeşme Reisdere yolu üzerinde inşa edilmekte olan 2 etap halinde toplam 1075 konut için 30 Aralık Cuma günü saat 10.00’da noter huzurunda çekiliş yapılacak.

Kura çekim işleminden sonra kesinleşmiş noter onaylı listeye göre sözleşmeler imzalanacak.

TOKİ’den Çeşme Kaymakamlığı’na ulaşan yazı üzerine bir açıklama yapan AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Alparslan Ertürk, “Zamanında, gerekli şartları taşıyan, üstlerine kayıtlı gayrimenkulleri olmayan aileler paralarını yatırdılar ve hak sahibi olarak bugüne kadar beklediler. 30 Aralık’ta kura çekilecek. Aralık ayı sonunda müteahhit firma TOKİ idaresine teslimatı yapacak. TOKİ, bütün inşaatı teslim alıp, hak sahiplerine tam ve eksiksiz olarak teslim edecek. Teslimat süresinin iki ayı bulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Proje TOKİ’nin yeni mimari konsepti olan “yerel mimari” unsurları bünyesinde taşıyor olması açısından önemli. Zemin katı projenini zemin çalışmaları sırasında çıkan Alaçatı Taşı ile kaplandı. Projeye başlanırken 4 katlı olarak planlanan konutlar yerel mimariyle uyumlu olması açısından 3 kata indirildi.

1.075 konutluk proje, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor. 3+1’lerin yer aldığı ikinci etabın bir kısmı deniz de görüyor.

toki-konut-cesme-reisdere-alacati-sosyal-konutlari1

5 yıl Çeşmeli olmayan konut alamadı

Bir sosyal konut projesi olmasına rağmen lüks konut gibi görünen Çeşme Sosyal Konutlarından hak sahibi olmak için aylık 3 bin 200 liranın altında hane geliri olması ve hiç konut sahibi olunmaması gerekliydi. TOKİ, başvuru yapabilmek için 5 yıl Çeşme’de ikamet etme şartı da getirmişti. Konutların ilk taksitleri 400 ile 650 lira arasında değişiyordu.