Tel Abyad’daki Ermeni Kilisesi ibadete açıldı
Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenen, teröristlerin mevzi haline getirdiği ve zarar verdiği Tel Abyad‘daki Ermeni Kilisesi, Türkiye tarafından onarılmasının sonucu ibadete açıldı.

Ermenilerin “horan” adını verdikleri bölüm, Hıristiyanlar açısından mahremiyeti bulunan ve sadece papazın girebileceği bir alan olarak biliniyor. Papazın dua etmek ya da vaaz vermek üzere kullandığı kısmın, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan posterleriyle donatılan kilise Türkiye tarafından onarılındıktan sonra bölgede yaşayan Ermeniler açılan kiliseye gelerek ibadetlerini yaptı.

Tel Abyad'daki Ermeni Kilisesi ziyaretçileri

Kilisenin güvenliğini sağlayan Suriye Milli Ordusu (SMO) komutanlarından Ebu Abdo, AA’ya yaptığı açıklamada, “Tel Abyad ilçe merkezine girdiğimizde kiliseye yaklaşmadık. Çatışmalardan zarar görmesini istemedik. Hıristiyan ve Ermeni kardeşlerimize, Tel Abyad’a dönmeleri çağrısında bulunuyoruz. Kiliselerine gelip ibadetlerini yapabilirler. Biz kardeşiz.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçiler onarımdan sonra neler söyledi

Kilisede terör örgütünün tahribatı nedeniyle ibadet edemeyen Um İlyas: “Uzun süredir burada ayin yapamamıştık, Türkiye sayesinde yeniden özgürce buraya gelerek ibadetimizi yaptık. Şimdi burada herkes huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşıyor, herkes çoluk çocuğuyla işinde gücünde. Bizim memleketimize katkısı olan herkese çok teşekkür ederiz, hepimiz kardeşiz ” açıklamasında bulundu.

Çocuklarının Fransa’da yaşadığını aktaran Um İlyas oradaki akrabalarına seslenerek, “Bizim burada hiç bir sıkıntımız yok her şeyimiz var iyi bir şekilde yaşıyoruz.” dedi.4. sınıf öğrencisi Maria Kadmus annesiyle kiliseye gelerek ibadetini yaptığını belirterek, kilisenin yeniden ibadete açılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Tel Abyad’daki Ermeni Kilisesi için açıklamada bulundu

Kilise ziyaretçileri

Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde kilisenin onarımı için; “Barış Pınarı Harekâtı ile terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen Rasulayn ve Tel Abyad’da hayat normale dönmeye devam ediyor. Halkın ihtiyaçlarının giderilmesi için hemen hemen her alanda onarım ve yenileme çalışmaları sürdürülürken, teröristlerin mevzi haline getirdiği ve zarar verdiği Tel Abyad’daki Ermeni Kilisesi de yeniden elden geçiriliyor. Temizliği yapılan kilisede daha önceden kırılmış olan camlar da değiştirilerek yenilendi.” açıklamasında bulundu.

Tel Abyad nerede?

Tel Abyad, Balıh Nehri boyunca yer alan ve idari olarak Rakka Valiliği’ne ait Suriye şehri. Kürt, Arap, Ermeni ve Türkmen’lerden oluşan 200.000 kişilik bir nüfusa sahip.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*