Tapuda “Üç Boyut” Teknolojisi Başlıyor
tapu görüntülemede yeni dönem
Tapu Görüntülenmesinde Üç Boyut Teknolojisi

Tapuda üç boyut teknolojisi dönemi başlıyor. ‘Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi’ ile vatandaşlar satın alınan gayrımenkule ait tapu görüntülemesinde üç boyut teknolojisinden faydalanabilecek.

Geçtiğimiz günlerde, Tapu ve Kadastro Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapuda yeni bir görüntüleme teknolojisi üzerine
çalıştıklarını belirten bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, vatandaşların satın aldıkları gayrimenkulün görüntülemesine yönelik üç boyut teknolojisinin kullanılmasını hedefledikleri belirtildi.

Adlı, şuanda tapu görüntülemede kullanılan iki boyutlu çizgisel görüntülenen haritaların artık yeterli olmadığı, hazırlanana bu yeni projeyle üç boyutlu akıllı verilerin kullanılarak bu ihtiyacın karşılanmasını hedeflediklerini açıkladı.

SATIN ALINAN GAYRİMENKULE AİT TAPUDA ÜÇ BOYUT TEKNOLOJİSİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi dahilinde, eğik resim çekme teknolojisiyle yapılan çekimlerle binaların tüm cephelerinin görüntülemesi yapılabilecek. Böylece tapuya konu olan taşınmaza ait üç boyutlu görüntüsü satın alacak vatandaş tarafından incelenebilecek. Tahmini 4 yıl sürecek olan modelleme çalışması sonrasında TAKBİS sistemiyle vatandaşlar, istediklerinde gayrimenkulün içi de dahil üç boyutlu görüntüleme yapabilecek. Yapılan çalıştıklarda gösterilen özeni vurgulayan Adlı, “En az 5 santimetre hassasiyetinde datalar üzerinde çalışıyoruz. Google’ın çekimleri 5-6 metre. Burada vatandaş çok yakından, çok net ve çok detayı görebilecek.”açıklamasında bulundu.

 

FARKLI EV SATIŞINA SON

Adlı, gayrimenkulde parsel ve ada numaralarını değiştirerek farklı bir mülk satışı yapılması hususuna yönelik “Şimdi diyelim ki ev alıyorsunuz, emlakçılar ya da birileri size ‘Bu ev senindir.’ diye gösteriyor ama o evin parsel ve ada numarasını değiştirip, başka bir ev satması da mümkün olabiliyor. Projeyle vatandaş o evi gördükten sonra Tapu’da da bu detay bilgileri görecek ve zeminle tapudaki bilgileri eşleştirme şansı olacak” açıklmasında bulundu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın