Tapu harcı 2019
tapu harcı 2019 evdenhaberler

Tapu harcı, gayrimenkul satış işlemi sırasında tapu dairesi tarafından hesaplanan ve devir işleminden önce ödenmesi gereken bir hizmet bedeli. Bu tutar her yıl artırılan bir tutar değil, söz konusu gayrimenkulün satış bedeline göre oransal olarak alınıyor. Peki hem alıcının hem de satıcının gayrimenkul satışı esnasında ödediği tapu harcı 2019 yılında ne kadar olacak? İşte detaylarıyla tapu harcı 2019 yılı oranları ve hesaplamaları!Tapu harcı 2019

Tapu harcı 2019

Tapu harcı oranı gayrimenkulün satış bedeline göre hesaplanır. Gayrimenkulün satış bedelinin yüzde 2’si tutarında alıcıdan, yüzde 2’si tutarında ise satıcıdan alınır.

Tapu harcı oranı, gayrimenkulün değerinin yüzde 4’üdür.

2019 tapu harcı hesaplama

Tapu harcı hesaplamasında tapu dairesine beyan edilen satış bedeli önemli rol oynuyor. Ancak bazı kişiler, daha az tapu harcı ödemek için gayrimenkul satış bedelini düşük gösteriyor. Bu şekilde düşük gösterilmesinin ileride maliye tarafından tespit edilmesi beraberinde büyük cezalar verilmesine neden oluyor. Ayrıca düşük bedel gösterilmesi, olası istimlak işlemlerinde gayrimenkul sahibinin aleyhine oluyor. Bu nedenle gayrimenkul kaça satılıyorsa bu bedelin belirtilmesinde yarar var.

2019 tapu harcı hesaplaması şöyle yapılacak;

Tapu harcı = Satış bedeli x 0,04

Bu durumda yine 300 bin TL’lik bir daire için 2019 yılında ödenecek tapu harcı şöyle olacak;

Tapu harcı = 300.000 x 0,04 = 12.000 TL

Bu rakamlar ödenecek toplam tutar. Normalde alıcı ve satıcının eşit miktarda tapu harcı bedelini paylaşması gerekiyor. Ancak taraflar arasında mutabakat varsa harcın tamamını bir taraf üstlenebiliyor. Uygulamada genelde tapu harcını alıcı ödüyor.

Tapu harcı nereye ödeniyor?

Tapu harcı ödemeleri Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden alınan tapu randevusundan sonra Ziraat Bankası’na yapılıyor. Konut alım ve satım işlemleri sırasında ödenmesi gereken tapu harcı bedelini ilgili işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine de ödeyebiliyorsunuz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın