Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi yakında başlıyor!
Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi

Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmalar başladı. İstanbul’un suriçinde kalan tarihi semtlerinden biri olan Süleymaniye’de kentsel dönüşüm kapsamında 1528 konut yapılacak. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Süleymaniye’de kentsel dönüşüm projesini Kiptaş ve Fatih Belediyesi birlikte yürütecek.

Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi

Binalar 3 katlı olacak

Tarihi dokuya uygun olarak inşa edilecek bölgede Koruma Kurulu tarafından en fazla 3 kata izin verildi.

200 iş hanı ve yaklaşık 100 kadar konutun yıkıldığı Süleymaniye’de inşaatların 2021 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Ragıp Gümüşpala Caddesi yer altına alınacak

Kiptaş Süleymaniye projesinin yüzde 90’ını konut, yüzde 10’unu ise işyeri oluşturacak.

Kiptaş Süleymaniye kentsel dönüşüm projesi kapsamında Haliç kıyısındaki Ragıp Gümüşpala Caddesi’nin bir bölümü yer altına alınacak ve üzeri yeşil alan yapılacak.

Deniz kenarındaki yeşil alanın altı ise otopark yapılacak.

Dönüşüm yapıldığı arazide 319 tescilli yapı ile 26 adet anıt eser bulunuyor. Çoğunluğu Kiptaş’a satılmış olan tescilli evlerle ilgili restorasyon çalışmaları henüz başlamış değil.

5 etaptan oluşan projenin yalnızca ilk etabında Fatih belediyesi tarafından çalışmalar sürdürülüyor.

Fatih Belediyesi’nin dönüşüm için start verdiği alanda 39 ada 733 parsel yer alıyor.

Davalar sürüyor

100 dönüm alan üzerinde yükselecek olan projede hak sahiplerinin yüzde 70’i mülklerini Kiptaş’a sattığı, yüzde 15’inin ise kendilerinin yapacağı öğrenildi.

Geriye kalan yüzde 15’inin ise bazısına istimlak kararı alınırken, bazı konutlarla ilgili davaların ise devam ettiği öğrenildi.

2006’da kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve 2010’dan bu yana yıkımların devam ettiği bölgede sürecin bu kadar uzamasının nedeninin mülkiyet problemleri olduğu söyleniyor.

Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi pahalı bir proje olacak

Maliyet hesabı yapmadıklarını ama pahalı bir proje olacağına dikkat çeken Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, arazi fiyatlarının pahalı olduğunu ve Koruma Kurulu tarafından getirilen 3 kat sınırının ister istemez projeyi pahalı hale getirdiğini ifade etti.

Proje hakkında da bilgi veren İsmet Yıldırım, ada bazında iç bahçeli bir sistemde yapılacak konutların arasında mahalle kültüründe dükkanlar olacağını belirtti.

Yıldırım, 1+1’den 5+1’e kadar çeşitli büyüklükte konutlar yapılacağını, plan dahilinde olmadığını ancak hak sahipleri birleşirse denize yakın yerlerde 10-15 odalı butik oteller olabileceğini de ifade etti.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın