Siyanür zehirlenmesi ‘nden kurtulmak mümkün mü?
Zaman zaman sebep olduğu ölümler ile gündeme gelen siyanür zehirlenmesinden kurtulmak mümkün mü? Kapısında “Dikkat siyanür var” yazılı bir not bırakılan evde 4 kardeş ölü bulundu ve siyanür Türkiye’nin yeni gündemi haline geldi. Peki siyanür zehirlenmesi nedir, nasıl olur ?

Siyanür nedir ?

Siyanür, endüstriyel anlamda sıklıkla kullanılan ancak canlılar için büyük hayati tehlikesi olan ve zaman zaman yol açtığı ölümlerle bilinen kimyasal bileşen bir madde olarak biliniyor.

Siyanür; hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzların genel adıdır ve bütün türleri zehirli. En önemli türleri sodyum siyanür ve potasyum siyanür olarak bilinir. Siyanür bileşikleri kimyasal yollarda üretildiği gibi bazı bitkiler ve hayvanlarca da üretilir. Doğal olarak siyanür üretebilen bitki ve hayvanlar bulunmaktadır.

Kiraz, şeftali, badem, brokoli, kayısı, erik, patates, turp, lahana, fasulye, şalgam ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretir.

Siyanür zehirlenmesi nasıl anlaşılır etkileri nelerdir?

Siyanür zehirlenmesi kullanılan zehir türüne göre farklı şekillerdeki belirtilerle ortaya çıkar. En hızlı yayılan ve etkisini gösteren zehir türü hidrojen siyanürdür. Saniyeler içinde etkisini gösterir. Birkaç dakika içinde ise ölüme sebep olur.

Siyanür zehirlenmesi siyanürün içinde bulunduğu maddenin ağız yoluyla alınması ile olur. Bunun dışında solunan havada bulunması ve emilim yoluyla da siyanür zehirlenmesi gerçekleşebilir. Siyanür zehirlenmesinde en hassas organlar kalp ve merkezi sinir sistemi olarak görülür. Hafif derecedeki zehirlenmelerde baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma belirtileri görülür.

Siyanür zehirlenmesi tedavi edilebilir mi ?

Siyanür kanda bulunan Methemoglobin maddesine geri dönüşü olmayan şekilde bağlanarak etkisini gösterir.
Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksiye ve sonuçta hipoksik şoka neden olur. Oksijen bulunsa bile fakat kanda taşınamaz. Vücut adeta oksijen havuzunda boğulur hale gelir. Ve bu nedenle birçok siyanür zehirlenmesi ölümle sonuçlanır.

Siyanür zehirlenmesi ile ilgili son haberler

Siyanür zehirlenmesi yaşayan 4 kardeşin cansız bedenleri çıkarılıyor.

4 kardeş kapıya “Dikkat siyanür var” notunu astıkları evlerinde ölü bulundu.

4 kardeşin beraber yaşadığı evde ölü bulunmaları sonucu polisin ilk tespitine göre “çok sayıda antidepresan ilaç alarak intihar ettikleri” bilgisi aktarıldı. Ancak daha sonra yapılan otopside cesetlerden ağır siyanür kokusu geldiği ve 4 kardeşin de siyanür içerek intihar ettiği ortaya çıktı.
Komşular, kardeşlerin elektrik faturalarını 2 aydır ödeyemediğini ve maddi sıkıntı yaşadıkları bilgisini aktardı.

Olay Fatih Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi’ndeki binanın birinci katında meydana geldi. Akrabalarının ulaşamadığı ve polise bildirdiği adrese giden ekipler kapıdaki “Dikkat siyanür var” yazısını görünce olay yerine AFAD‘ı çağırdı. Tüm tedbirler alınarak girilen evde 4 kardeşin Cüneyt Yetişkin (48),
Oya Yetişkin(54), Kamuran Yetişkin(60), Yaşar Yetişkin(56) cansız bedenine ulaşıldı.

İntihar şüphesi devam ediyor

4 kardeşin ölü bulunduğu evin kapısında herhangi bir zorlama olmaması ve kapıya bırakılan not nedeniyle kardeşlerin intihar ettiği üzerinde duruluyor. Polis kardeşlerin çok sayıda antidepresan hap alarak intihar ettiği görüşünde.

Anne babasına siyanür içirip “10 dakikanız kaldı” dedi

İzmir’in Bayraklı ilçesinde, annesi ve babası Fatma-Mehmet Kalka çiftine içine siyanür koyduğu şerbeti içirerek ölümlerine sebep olan Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan’a, sağlık raporu için götürüldüğü hastanede ‘şizofreni’ tanısı konuldu. Mahmut Can Kalkan sevk edildiği Nöbetçi Mahkemece tutuklandı.

Anne ve babasına siyanür içirip ’15 dakikanız kaldı, 10 dakikanız kaldı’ diye söylemlerde bulunan Kalkan, İnternet üzerinden ticaret yapıyordu ancak yaklaşık 45 bin lira civarında zarar etmiş ve bu nedenle son zamanlarda psikolojik sorunlar yaşamaktaydı, ancak bugüne kadar bir tedavi görmediği bilgisi paylaşıldı.

Kalkan ailesinin akrabaları, hem ailenin hem de çocukların iyi yetiştirilmiş insanlar olduğunu, ekonomik durumlarının da iyi olduğunu, sevilen bir aile olduklarını ve böyle bir olayın yaşanmasına son derece şaşırdıklarını, inanamadıklarını söyledi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın