Site yönetimleri aldıkları aidatın hakkını veriyor mu?
Önce büyük şehirlerin çevre ilçelerinde imara açılan yeni yerleşim yerleri, ardından kentsel dönüşüm uygulamalarıyla şehir merkezinde başlayan “Siteleşme” süreci, bir takım sorunları da beraberinde getirdi.

Siteler, kendilerine ait otoparkları, güvenliği ve sosyal donatılarıyla hiç şüphesiz konut alacakların belirleyici tercih nedenlerinden biri.

Ancak site yönetimleri, aidatları ve uygulamalarıyla bu tercihi tersine çevirebiliyor.

Bir çok sitede en azından 3-4 yıl boyunca yönetimde inşaat firmasının sahibi olduğu başka bir şirket yer alıyor.

Yönetim dairelerin tamamı satılmadığı için kolay kolay değişmiyor. Firma, yönetimi elinde tuttuğu süre içinde aidatlardan inanılmaz boyutlarda gelir elde ediyor. Firmalar yönetimde bulukları bu 3-4 yıllık sürede site yönetimini bilerek borçlandırıyor. Ardından da keyfi uygulamalarla aidatları artırıyor. Site sakinleri yönetimden memnun olmasa da borç yükü altına girmek isteyen çıkmadığı için firmalar site yönetiminde yıllarca keyfi uygulamalarını sürdürüyor.

Az sayıda konuttan oluşan bazı sitelerde aidatlar aylık 2500 TL’ye kadar çıkıyor. Binlerce konutu olan sitelerdeyse neredeyse en düşük aidat bedeli 200 TL’yi buluyor. Konut sayısıyla çarpınca ortaya milyon liralara ulaşan rakamlar çıkıyor.

Bazı sitelerde toplanan yüz binlerce liraya rağmen en basit uygulamalar bile ağır aksak işliyor, güvenlik problemleri yaşanıyor, çöpler toplanmıyor, ortak su saati kullanan sitelerde su kesintileri yaşanıyor, otoparklarda park edilecek alan bulunamıyor.

Bu tarz yanlış uygulamalar ve keyfi aidat bedelleri, sadece sitede yaşayanları değil, yatırımcı mal sahiplerini de zarara sokuyor. Çünkü kötü yönetilen sitelerde daire değerleri, iyi yönetilen sitelerdeki daireler kadar artmıyor.

İşin kötü yanı yalnızca bir kaç sene kötü yönetilen sitelerin yönetimleri değişse bile toparlanma süreci 4-5 seneyi buluyor.

Bu konularda şikayetler oldukça artmış durumda.

O yüzden siz siz olun, almak istediğiniz dairenin site içinde olmasına aldanmayın. Site yönetiminin uygulamalarını, daire sahiplerinin memnun olup olmadığını ve aidat tutarlarını öğrenmeden daire almayın, kiralamayın.

Oturmak istediğiniz siteyi hem yerinde denetleyin, hem de bir çok site sakininin üye olduğu ve sorunların tartışıldığı facebook sayfaları ve forumlara mutlaka göz atın!

Benden söylemesi…