Satın aldığınız dairenin brüt ve net metrekaresini iyi hesaplayın!
Yakın zamana kadar ev alırken ev gezilir ve bir noktada şu sorulurdu; “Kaç metrekare bu ev?”. Ancak markalı konut projeleri gelişmeye, evler küçülmeye, sosyal donatı alanları oluşmaya, henüz ortada gezecek bir şey yokken konutlar satılmaya başlayınca hayatımıza da brüt metrekare diye bir şey girdi. Günümüzde biraz da psikolojik olarak evin küçük olmadığını ima etmek için bir çok markalı konut projesi evin net yerine brüt metrekaresini veriyor.

Net metrekare nedir?

Bir konutun net metrekaresi, tam ifadesiyle evin içindeki “Süpürülebilir alan”ların toplamı anlamına geliyor. Bir başka ifadeyle net metrekare, duvar kalınlıklarını hesaba katmadan, dairenin zemin metrekarelerinin toplamını ifade ediyor. Dairenizin net metrekaresini hesaplamak için evdeki her oda, koridor, wc, banyo vs ne varsa net alanlarını bulup toplamak yeterli oluyor.

Brüt metrekare nedir?

Brüt metrekare, evinizin duvarlar dahil toplam metrekaresi ile, geri kalan merdiven, otopark, sosyal donatı alanlarında dairenize düşen payın toplamı anlamına geliyor. Bir apartman dairesinde brüt metrekare ortalama net metrekarenin 1,15 katı oluyor. Yani net 100 metrekarelik bir apartman dairesinin ortalama 115 metrekare brüt alanı oluyor. Ancak söz konusu site olunca işler biraz karışıyor. Asansör, merdiven boşluğu, otopark, havuz, çocuk parkı, basketbol sahası gibi çok sayıda donatı alanı olması, dairelerin brüt metrekaresini oldukça şişiriyor. Brüt metrekareler bazı projelerde net metrekarenin 2 hatta 3 katına dahi çıkabiliyor.

Satın aldığınız daire küçük mü geldi? Hesaplattırın!

Evi satın aldınız, ama düşündüğünüz kadar büyük değil. Derhal bir uzmandan yardım isteyin ve tapunuzda veya sözleşmenizde yer alan net ve brüt metrekarenin doğru olup olmadığını kontrol ettirin.

Bugün Türkiye’nin en önemli markalı konut projelerinde bile hatalı metrekare çıkabiliyor. Bu da ödediğiniz paranın bir kısmını geri alabileceğiniz anlamına geliyor. Bunun çok sayıda örneği var.

Sözleşmeden daha küçük metrekarede daire veren firmaya dava açın!

500 bin TL’ye net 100 metrekare, brüt 135 metrekare aldığını zanneden biri, içine girdikten sonra evin net 90 metrekare civarı olduğunu hesaplıyor. Açtığı dava sonucunda 10 metrekarelik bedeli üretici firmadan geri alıyor. Bu da yaklaşık 50 bin TL yapıyor.

Geri ödeme süreci genelde firma tarafından direk kabul edilen bir süreç olmuyor. Dava açmanız, reel metrekarenin sözleşme veya tapudan daha küçük olduğunu bilirkişi raporuyla tespit ettirmeniz gerekiyor. Bu yüzden işi dava sürecine götürmeden önce en azından kabaca sizin bir hesap yapmanız, olası bir davayı kaybetmemeniz için önem arz ediyor.

Bu yüzden brüt-net metrekare hesabının nasıl yapıldığını bilmek gerekiyor.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın