QR Kodlu yeni tapular geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ın açıkladığı Dijital Tapu Dönemi başladı. Bakan Kurum, “Tapuda Dijital Dönem Tanıtım Toplantısı” kapsamında açılış konuşması gerçekleştirdi. İşte tüm detaylar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Qr kod okutma sistemi geliyor

Tapuda Dijital Dönem sebebi ile düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalar yaptı. Yapılan yenilikleri ve düzenlemeleri paylaşan Kurum, bu yeniliklerin sağladığı avantajları dile getirdi.

Yeni tapu senedi için yapılan en büyük değişiklik ise QR kodu oldu. QR kod okutma sistemi ile tapunun parsel haritası oldukça kolay şekilde çıkarılacak. Dijital Tapu kapsamında kimlik numarası gibi taşınmaz numaraları yine olacak. Bu numaralar tapu üzerine basılacak.

Tüm tapu dairelerini tek tek takip ediyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açılış konuşmasında, a “Hizmet takip masalarımız var Tapu Kadastro Müdürlüklerinde.Bunları artık kaldıracağız. Burada bulunan arkadaşlarımızı vatandaşlarımıza hizmet etmeleri amacı ile başka hizmetlere kaydıracağız. Bu yıl başladık bu uygulamaya. Tüm tapu dairelerinde yapılan işlemleri görüyor ve vatandaşlarımızın memnuniyetini ölçüyoruz. Bu yıl başladık bu uygulamaya. Şimdiye kadar 20 bin kadar anketlerimize katılan vatandaşlarımız oldu. E tapu anket sistemi üzerinden 20 bin kişi anketimizi doldurdu.
Bu puanlara göre hangi tapu dairesinde hangi sorun var bunu sistem üzerinden araştıracağız. Sizde takdir edersiniz ki 20 bin çalışanımız var. Bugüne kadar yapılan işlemlere baktığımızda en çok işlemin İstanbul’da yapıldığını görüyoruz” dedi.

QR kod nedir?

Hayatımıza bir anda dahil olmuş olan bu sistemin en temel özelliği bilgi akışını hızlandırması. Tapu senetlerinde bulunacak olan QR kod sistemi ile cep telefonunuzdan, tapuya ait parsel haritası kolayca çıkacak.

QR kod nasıl okutulur?

Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz basit bir uygulama sayesinde akıllı telefonunuzun kamerasını QR koda doğrultarak tarama işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Bu sayede bilgilere kolayca ulaşabilir kayıt altına alabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında QR kod dijital dünyadaki bilgi paylaşımını hızlandırmanın en etkin görsel unsurlarından biri olarak kabul edilebilir.

Begüm Sarıyağ / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*