Prefabrik evlerin avantajları ve prefabrik evlerin dezavantajları
Prefabrik Evlerin Avantajları ve Prefabrik Evlerin Dezavantajları

Prefabrik evler son yıllarda en fazla tercih edilen müstakil ev modelleri arasında görünüyor. Bunun nedeni görece ucuz fiyatları. İnternet üzerinde araştırma yapan vatandaşlar neredeyse 40-50 bin TL’ye prefabrik ev yaptırmanın mümkün olduğunu görüyor. Peki prefabrik evlerin avantajları ve dezavantajları neler? Prefabrik evler gerçekten ucuz mu? Prefabrik ev yapanlar ne gibi sorunlarla karşılaşıyor. İşte tüm ayrıntılarıyla prefabrik evlerin avantajları ve dezavantajları…

Prefabrik Evlerin Avantajları

Prefabrik evlerin avantajlarını şöyle sırlamak mümkün;

1- Kısa sürede inşa edilebilir

Prefabrik evleri diğer yapılardan ayıran en önemli özellik kısa sürede inşa edilebilmelidir. Resmi işlemler yapıldıktan ve su basmanı hazırlandıktan sonra prefabrik evin tamamlanması 15 gün sürmez. Yani mayıs ayında arsanıza prefabrike ev yapma kararı verirseniz, yaz aylarında yeni evinizde oturma imkanı bulabilirsiniz. Oysa betonarme bir yapının tamamlanması ortalama 1-2 yıl sürmektedir.

2- Fiyatları uygundur

Betonarme yapılarda maliyetin önemli bir bölümü işçiliğe gider. Prefabrik yapılarda da işçilik ücreti var. Ancak prefabrik yapılarda inşa süreci 2 hafta civarındayken, inşaatlarda bu süre 1-2 yılı bulabilir. Bu da maliyet açısından önemli bir fark yaratır.

Ayrıca prefabrik evlerin hazır duvarları da maliyeti önemli ölçüde düşürür.

Bütün bu nedenler prefabrik evlerin fiyatları betonarme veya taş yapılara kıyasla oldukça düşüktür.

3- Depreme dayanıklıdır

Prefabrik evler hem hafif, hem esnek, hem de dayanıklı malzemeden oluşur. Bu sayede deprem sırasında yıkılmaz. Yıkıcı düzeyde bir depremle karşılaşılsa bile hafif bir yapı olduğundan ciddi sağlık sorunlarına neden olmadan göçük altından kurtulmak mümkündür.

4- Taşınabilir

Prefabrik evler maketler gibi modüler malzemelerden oluşur. Yani sökülüp yeniden takılması mümkündür. Bu nedenle arsasını sattığınız evinizi demonte hale getirebilir, gelecekte başka bir arsa üzerine aynı evi inşa edebilirsiniz.

5- Hazır tasarımları mevcuttur

Prefabrik evler çok sayıda üretilebilir. Bu nedenle üreticilerin ellerinde çok sayıda hazır tasarım bulunur ve projelendirme çok hızlı bir şekilde yapılabilir.

Prefabrik evlerin dezavantajları

Prefabrik evlerin dezavantajlarını şöyle sırlamak mümkün;

1- Fiyat umduğunuzun üstünde çıkabilir

İnternet sayfalarında prefabrik evler için verilen fiyat genelde inşaat veya fabrikalarda bulunan prefabrik yapılar için geçerlidir. Yani hayallerinizdeki gibi villa tarzı bir prefabrik ev yaptırmak istiyorsanız, internette gördüğünüz rakamlardan çok daha fazlasını ödemek zorundasınız.

2- Resmi işlemler normal inşaatlardan çok farkı olmayabilir

Prefabrik evler demonte maket benzeri yapılardır. Dolayısıyla bir arsaya prefabrik ev inşa edilmesi konusunda çok sorun çıkmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak resmi işlemler bakımından, normal bir inşaat için ne yapılması gerekiyorsa prefabrik yapılar için de aynı işlemlerin yapılması şarttır.

3- Ömrü kısadır

Prefabrik yapılarda kullanılan malzemelerin bir ömrü vardır. Betonarme ve taş yapılara kıyasla bu malzemenin ömrü daha kısadır. Yani torunlarınıza bir ev bırakmak istiyorsanız, prefabrik evler doğru tercih olmayabilir.

4- Çift katlı prefabrik evlerde esneme olabilir

İki katlı prefabrik evler hakkında internet üzerinde bir araştırma yaptıysanız, en önemli şikayetin “esneme” olduğunu göreceksiniz. Bunun temel nedeni ise prefabrik yapı üreticileri arasındaki rekabet. Bu rekabette “ucuz fiyat” önemli bir tercih sebebi olduğundan, üreticiler bazı malzemelerden kısabiliyor. Bu eksiklik, ilk başlarda hissedilmiyor. Ancak zamanla, özellikle ikinci katta esneme yaşanabiliyor. Bu yüzden yalnızca fiyata bakarak prefabrik ev seçimi yapmayın.

5- Fiyata her şey dahil değildir

Prefabrik evlerin genelde mutfak ve zemin kısmı fiyata dahil değildir. Su basmanını da buna katarsak, bir firmadan alınan prefabrik evin, şirin bir villaya dönüşmesi yaklaşık 2 katına mal olur. Yani 100 bin TL’lik bir prefabrik ev alırsanız, arsa fiyatı hariç evin oturulabilir hale gelmesi için yaklaşık 200 bin TL ödemeniz gerekecektir.

6- Prefabrik evler daha dayanıksızdır

Prefabrik evler genelde etrafı demir ya da çelik, içi köpük benzeri malzemelerle doldurulmuş hafif levhalarla inşa edilir. Bu levhalar dayanıklı değildir. Bir darbe sonucu kırılır veya televizyon, mutfak dolabı gibi ağır malzemeleri taşıyamaz. Bu nedenle duvara bir şey asılması tavsiye edilmez. Ayrıca bu malzemeler suya karşı dayanıksızdır. Bu nedenle delinmesi erken çürümeye neden olabilir.

7- Prefabrik evler rüzgardan etkilenebilir

Prefabrik evlerin inşasında kullanılan ana malzemeler hafiftir. Bu deprem gibi afetlerde avantaj anlamına gelse de şiddetli rüzgarda dezavantaja dönüşür. Özellikle montesi doğru yapılmamış prefabrik evler rüzgara karşı dayanıksız olabilir.

Prefabrik evlerin ne kadar çok dezavantajı varmış diyebilirsiniz. Ama dezavantajların çoğu, opsiyonel tercihlerle giderilebilir. Yani daha yüksek bir fiyata, daha az dezavantajı olan prefabrik ev sahibi olabilirsiniz. Bu tamamen maddi olanaklarla alakalı.

Ancak ister prefabrik ev yapın, ister betonarme veya taş, öncesinde iyi bir araştırma yapmayı unutmayın.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın