Pompeo, Avrupa ülkelerine çağrı yaptı: DEAŞ savaşçılarını geri alın
pompeo

Pompeo, Avrupa ülkelerine çağrı yaptı: DEAŞ savaşçılarını geri alın: Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa ülkelerine, ele geçirilen DEAŞ’lı vatandaşlarını geri kabul etmeleri ve Irak ile Suriye’deki altyapının restore edilmesi için finansal sorumluluk almaları çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD öncülüğünde Washington’da düzenlenen DEAŞ Karşıtı Koalisyon’un toplantısında açılış konuşması yaptı. Konuşmasında, “Koalisyon üyeleri, gözaltındaki binlerce DEAŞ’lı yabancı savaşçıyı geri almalı ve işledikleri vahşetlerden sorumlu tutmalıdır” ifadelerini kullandı.

Koalisyon üyelerini, DEAŞ’le mücadele sırasında zarar gören Irak ve Suriye’nin altyapısının restore edilmesi için sorumluluk almaya davet eden Mike Pompeo, milyonlarca mültecinin ülkelerine geri dönebilmesi için bu sürecin önemli olduğunu belirtti.

Pompeo, DEAŞ’ın büyük ölçüde bitirildiğini fakat tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirterek, DEAŞ terör örgütünün özellikle Kuzey Afrika ve Sahra Çölü civarında tekrar yapılanmaya çalıştığını ifade etti.

Çavuşoğlu’ndan DEAŞ’a karşı mücadele vurgusu

Washington’da düzenlenen DEAŞ Karşıtı Koalisyon toplantısının açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı verdiği mücadeleye vurgu yaptı. Çavuşoğlu, ”Türkiye terörün her türlüsüyle yoğun şekilde savaşıyor ve bu mücadeleyi sürdürmeye kararlı” ifadelerini kullandı.

pompeo-avrupa-ulkelerine-cagri-yapti-daes-savascilarini-geri-alin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın