Parayla kötü yorum satılıyor! Sosyal medyada yeni saldırı modeli!
parayla kötü yorum

Sosyal medya kullanımının artması beraberinde fırsatçıların sayısını da arttırdı. Öncesinde parayla ‘beğenme’ ve ‘sahte takipçi’ satan fırsatçılar artık tam tersini de yapmaya başladılar. Parayla kötü yorum ve şikayetler de satmaya başladılar.

Sosyal medya üzerinde kişilerin ve markaların yaptığı paylaşımların aldığı etkileşimler çok önemli olmaya başladı. Yepyeni bir reklamcılık mantığı yaratan sosyal medya, kötü niyetli fırsatçıların hedefi olmaya devam ediyor.

Parayla ‘sahte takipçi, ‘beğenme’ ve ‘yorum’ satılması, böylece yapılan paylaşımın ve sayfanın etkileşiminin çok gösterilmesi yabancı olduğumuz bir konu değil. Bu sefer bu fırsatçılar daha saldırgan bir yöntem ortaya çıkarıp, bir kişinin başka bir sayfaya ‘kötü yorum’ ve ‘şikayet’ bombardımanı yapabilmesine olanak sağladılar. Twitter, YouTube, Instagram, Facebook gibi platformlarda bir paylaşımın altına istenilen kötü yorumları yazma, beğenmeme, şikayet bombardımanına tutarak paylaşımın silinmesi gibi hizmetler sunuyorlar. Üstelik bu hizmetleri paketler halinde sunuyorlar.

İstenilen kötü yorum başına fiyatların belirlendiği sistemde, 100 kötü yorum 100 TL olarak veriliyor. Sunulan paketler kapsamında bu fiyatlar da indirime gidilmesi seçeneği bile mevcut.

parayla kötü yorum

Parayla kötü yorumlar ve şikayetler ise kopya hesaplar tarafından yapılıyor. Yani bunlar için kullanılan hesaplar aslında gerçek kişilerin bilgilerini kullanan sahte hesaplar. Böylece o hesapların şüphe çekmeyecek şekilde gerçek kişilere ait olduğu düşündürülüyor. Fırsatçıların verdiği bilgiye göreyse tek ihtiyaç duydukları şey, hedef alınan hesabın adı ve kime ait olduğu. Gerisi ise onlar tarafından getiriliyor.

Kişilik haklarına ve markalara saldırı

Bu durumla ilgili mahkemeye taşınmış pek çok olay bulunmaktaymış. Bahsi geçen durumun kişilik haklarına ve markaya yapılmış bir saldırı olarak görülüyor. Bu gibi saldırılarda ise tazminat ödeme cezası söz konusu. Yapılan yorumlar içinde hakaret varsa bu ceza miktarı da artıyor. Yetkililer böyle bir durumda Türkiye Noterler Birliği’ne (TNB) başvurulması ve e-tespit yaptırılması gerektiğini söylüyorlar.

Alınan ekran görüntülerinin mahkeme sürecinde geçersiz olduğu bu sebeple de e-tespit yaptırmanın oldukça önemli olduğu vurgulanıyor. Suç duyurusunda bulunulan her yorum ise suç oluşturmuyor. Net olarak bir suç unsuru bulunmadıkça yapılan yorumlar ifade özgürlüğü olarak görülebilir.

Parayla kötü yorum ve şikayet satılması kapsamında kişisel verilerin kullanılması söz konusu olduğu için bu suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. İşin içinde hakaret ve sövme gibi durumlar bulunduğunda ise bu ceza artıyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*