OVİT TÜNELİ’NDE IŞIK GÖRÜNDÜ! TÜNEL 2017 SONUNDA HİZMETE GİRECEK!

Yaklaşık 1.1 milyar TL’ye mal olan Ovit Tüneli’nde ışık göründü. Tamamlandığında Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan “Ovit Tüneli” 2017 sonunda açılacak.

2017’de hizmete girecek

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

“Işık görüntü” töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım,”Ulaştırma Bakanımız 2018’de bitecek dedi. Olmaz. Ovit Tüneli 2017’nin sonunda hizmete girecek, ona göre çalışmalarınızı hesabınızı yapın. Artık bu hasret bitsin. Dağlar geçit versin.” dedi.

“Tamamladığımızda Ovit Tüneli deyip geçmeyin. Dünyanın ikinci tüneli oluyor.” diyen Yıldırım, “Bölge insanı iyi bilir. Kış geldiğinde burada neler çekildiğini bir yerden bir yere gitmenin azap olduğunu siz iyi bilirsiniz. Tünelleriniz bitince bu çile de bitiyor” ifadelerini kullandı.

Tünel 140 yıldır gündemde

Ovit projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı devletinin kalkınma çalışmalarında yer aldı. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. Kazma ve küreklerle yol yapımının başlanan bölgeye Rizeliler gruplar halinde gönderildi.

Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel projesi ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı.

Ovit Tüneli, Dünyanın en uzun 4. tüneli olacak

Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapımı süren ve 14 bin 300 metre uzunluğu sahip Ovit Tüneli Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise 4’ncü en uzun tüneli olma özelliğini taşıyacak. Tünelin giriş kotu 2054 metre, çıkış kotu ise 2260 metre olacak.

Ovit Tüneli’nin tamamlanmasıyla Rize – Erzurum arasında ulaşım 4.4 kilometre kısalacak ve 12 ay boyuna kesintisiz sağlanacak. Kış şartları nedeniyle ulaşımın aksadığı Ovit Dağı geçidinde, tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri en kısa güzergahtan birbirine bağlanacak.