NUSRET GÖKÇE ERZURUM’A CAMİ VE KÜLLİYE YAPTI
Ünlü Nusret Et’in kurucusu Nusret Gökçe, memleketi Erzurum’a cami ve külliye yaptı. Külliye Nusret Gökçe’nin köyü olan Şenkaya İlçesi Paşalı Köyü’nde bulunuyor. Külliyeye Nusret Gökçe’nin anne ve babasının ismi olan, Fatma-Faik Gökçe Külliyesi adı verildi. Külliyenin açılışı Nusret Gökçe’nin de katıldığı bir törenle Kadir Gecesi’nde yapıldı. Gökçe’ye köyüne külliye yapması önerisini aynı zamanda Acun Ilıcalı’nın da amcası olan AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı yapmıştı.

NUSRET GÖKÇE ERZURUM'A CAMİ VE KÜLLİYE YAPTI

NUSRET GÖKÇE’DEN KÖYÜNE CAMİ VE KÜLLİYE

Tuz serpme (saltbae) hareketiyle dünya çapında üne kavuşan Nusret Gökçe’nin, memleketi Erzurum Şenkaya ilçesine bağlı Paşalı köyüne yaptırdığı külliye törenle açıldı.

Külliyeye Gökçe’nin anne ve babasının ismi olan Fatma-Faik Gökçe Külliyesi adı verildi.

NUSRET GÖKÇE ERZURUM'A CAMİ VE KÜLLİYE YAPTI

4,5 MİLYON TL’YE MAL OLDU

Külliye, 4 bin metrekarelik arsaya yapılan ve yaklaşık 4,5 milyon liraya mal olan cami, kütüphane, imam evi, taziye evi ve gasilhaneden oluşuyor.

Külliyenin açılışına Ak Parti Erzurum milletvekilleri Mustafa Ilıcalı, Orhan Deligöz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Şenkaya Kaymakamı Ömer Dereci, Şenkaya Belediye Başkanı Görbil Özcan, Nusret Gökçe, annesi Fatma, babası Faik, kardeşleri Uğur ve Özgür Gökçe katıldı. Dualarla açılışı yapılan ‘Fatma Faik Gökçe Cami ve Külliyesi’nin kurdelesini kesen Nusret Gökçe, kestiği kurdele parçasıyla, meşhur tuz serpme hareketi yaptı.

NUSRET GÖKÇE ERZURUM'A CAMİ VE KÜLLİYE YAPTI

AÇILIŞI KADİR GECESİ’NDE YAPILDI

Külliyenin açılışını Kadir Gecesi’nde yapan dünyaca ünlü et ustası Nusret Gökçe, “Bugün çok mutlu bir günümdeyim. Köyüme, görmüş olduğunuz bu eseri kazandırmanın sevincini yaşıyorum. Buraya anne ve babamın ismini vererek uzun yıllar onların adını yaşatmak istiyorum. İnşallah içini doldurursunuz. Dualarınızla birlikte daha güzel projelerle Erzurum’a yatırım yapmaya devam etmek istiyorum” dedi.

Köyüne ayak basar basmaz köylülerinin büyük bir ilgisiyle karşılaşan Nusret Gökçe, kendisiyle fotoğraf çekilmek isteyenleri kırmayıp herkesle tek tek fotoğraf çekildi.

NUSRET GÖKÇE ERZURUM'A CAMİ VE KÜLLİYE YAPTI

NUSRET’TE SECCADE OLMAYINCA İŞ KÜLLİYEYE KADAR UZADI

Nusret Gökçe’yi külliye yapmayan ikna eden Ak Parti milletvekili Mustafa Ilıcalı, Paşalı’ya yapılacak külliyenin ilginç hikayesini şöyle anlatmıştı:

“Nusret Bey’in işletmesinde iftar yaptığımızda namaz kılmak için seccade istedim. Çalışanlar restoranda seccade olmadığını söylediklerinde biraz şaşırarak; aslında Şenkayalı hemşehrilerimiz arasından genelde hoca çıkar. Şenkayalı hemşehrimin işletmesinde seccade olması lazım dedim. Sonraki akşam Nusret Bey beni davet etti ve mekanda artık seccade bulundurduklarını söyledi. Ben de mekanda artık seccade olduğuna göre memleketin Paşalı’ya da külliye yakışır diye öneride bulundum. Ve Allah razı olsun önerimizi kabul edip külliye yapmak için karar verdi. “