NATO yenilenmeli! ABD Dışişleri Bakanından sert sözler
NATO yenilenmeli

ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, Merkel ile yaptığı görüşmede “NATO yenilenmeli ve gelişmeli” dedi. Görüşmede aynı zamanda Çin, Rusya ve İran’ı sert sözlerle hedef aldı.

NATO yenilenmeli ve gelişmeli

Berlin duvarının yıkılmasının 30. yıldönümü etkinlikleri dolayısıyla gerçekleştirdiği ziyarette Pompeo, Başbakan Angela Merkel ve Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında ikili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Pompeo, basın toplantısında Macron’un bir önceki gün sarf ettiği sözlere itafen, NATO’nun artık yenilenmesi ve değişmesi gerektiğini söyledi. Bir önceki çağın gerekliliklerine göre kurulmuş olan NATO’nun artık günümüz ihtiyaçlarını karşılayamaması bu isteği doğruluyor.

Pompeo, “NATO’nun üstünden 70 yılın geçtiğini” ve artık “günümüz gerçekliklerine ve ihtiyaçlarına uygun bir NATO yapısının yeniden düzenlenmesi gerektiğini” de belirtti. Ayrıca Pompeo konuşmasında Avrupa ülkelerine bir de serzenişte bulundu. Macron’un eleştirilerinin tam tersi bir şekilde Avrupa’lı NATO devletlerini eleştiren Pompeo. ABD başkanı Donald Trump’ın da sık sık dile getirdiği gibi Avrupa’lı NATO üyelerinin ABD’ye çok güvendiklerini ve askeri bütçe harcamalarına yeterli pay ayırmadıklarından bahsetti.

Otoriter rejimlere karşı durmalıyız

Görüşmede, Pompeo aynı zamanda da yükselen otoriter rejimleri hedef aldı. Soğuk savaşın bitmesiyle birlikte dünya demokrasilerinin yayılması yönündeki öngörünün aksine dünya genelinde o tarihten itibaren otoriterleşme eğiliminin arttığını. Bu yüzden Almanya ve ABD gibi ülkelerin bu tarz otoriter rejimlere karşı birlikte durması ve onlara demokrasi örneği olması gerektiğini belirtti. Avrupalı müttefiklerine Çin, Rusya ve İran gibi baskıcı rejimler karşı daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini vurgulayan Pompeo, bu ülkelere duyulan enerji ve kaynak bağımlılığının da azaltılmasını istedi.

Suriye Demokratik Güçlerine olan destek sürecek

Konuşmasında aynı zamanda Daeş terör örgütüne karşı kazanılan zaferde büyük pay sahibi olduğu vurgulanan Suriye Demokratik Güçlerine (SGD) desteğin süreceğinden bahsetti. Suriye’de muazzam kaynak ayırarak Daeş’e karşı zafer kazanmalarının sağlanıldığını belirten Pompeo. Gurur duyduğu bu zaferden sonra da desteğin devam edeceğini belirtti. Bölgedeki barışın korunması için bunun gerekli olduğunu da ekledi. Son olarak da yeni bir “çok ciddi göçmen” akını konusunda Avrupalı müttefiklerini uyardı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın