Müslüm filmi nerede çekildi?
müslüm filmi-nerede-çekildi-1-evdenhaberler

2013 yılında hayata gözlerini yuman Müslüm Gürses, arabesk müziğin en büyük değerlerinden biriydi. Müslüm filmi,  “Baba” lakaplı şarkıcının acılar ve engellerle dolu hayatını beyazperdeye taşıyor. 2013 yılında “Hayat bana zordu ama güzeldi. Herkesten tek istediğim haklarını helal etmeleri.” diyerek büyük üzüntüyle aramızdan ayrılan Müslüm Gürses’in filmi için dev isimler bir araya geliyor. Müslüm filmi ve filmin hangi mekanlarda çekildiği ile ilgili tüm merak edilenler haberimizde.

Kadroda dev isimler

Arabeskin dev ismi Müslüm Gürses’i ele alan filmin kadrosunda oyunculuk dünyasının dev isimleri yer alıyor. Başrolleri üstlenen Timiçun Esen ve Zerrin Tekindor’un haricinde Ayça Bingöl, Erkan Can, Güven Kıraç, Erkan Avcı, Goncagül Sunar, Şahin Kendirci, Turgut Tunçalp, Taner Ölmez, Erkan Kolçak Köstengil, Caner Kurtaran gibi isimler başarılı oyunculuklarıyla dikkat çekiyor

Filmin senaristliğini edebiyat dünyasının başarılı isimleri Hakan Günday ve Gürkan Özçiftçi kaleme aldı. Müslüm Gürses’i Timuçin Esen’in, Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur’u Zerrin Tekindor’un canlandırdığı film çok ses getireceğe benziyor.

Oscar aday adayı olan Ayla filminin yapımcılığını yapan Dijital Sanatlar Yapımevi, 6 Ekim 2018’de vizyona giren Müslüm filminin yapımcılığını üstlendi. Filmin yönetmen koltuğundaysa Ayla’nın da yönetmeni olan Can Ulkay ve Hakan Kırvavaç oturuyor.

Müslüm filminde hiç duyulmamış türküler

müslüm filmi-nerede-çekildi-1-evdenhaberler

Film, duyurulduğu günden vizyon tarihine kadar büyük bir merakla bekleniyordu. Dünyada doktorların yasaklamasına rağmen şarkı söylemeye devam eden ve bu denli müziğe aşık olan Müslüm Gürses’in şarkılarını, Müslüm Gürses rolündeki Timuçin Esen seslendiriliyor. Yapımcı Mustafa Uslu, Gürses’i canlandıran Timuçin Esen hakkında ise, “Birini birine benzetmek gibi bir derdimiz yoktu. Eğer öyle bir şey yapsaydık, amatörce ve taklit olurdu. O nedenle biz Müslüm Gürses tavrı ve tarzıyla şarkı söyleyen bir ses yaratmak, yeni bir duruş yaratmak için yola çıktık. Bu projede gördük ki birinin karakteri ile yaşamaya başladığınızda aslında her şeyiniz ona benziyor. İnşallah Müslüm abinin biyografik hikayesini tertemiz çekip, tıpkı ‘Ayla’ gibi ebediyete intikal ettirebiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu. Müslüm Gürses’in hiç duyulmamış türkülerin filmde dinleyicilerle ilk defa buluşacağını da basın toplantısında ki konuşmasında ekledi.

Ölü sanılıp morga kaldırılmış

Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur, Gürses’in 59 yıllık hayatının her yönüyle ele alındığı film senaryosu yazılırken çokça katkıda bulunmuş. Müslüm filminde, Gürses’in doğumundan çocukluğuna, müzik hayatından ailesi ve dostlarına kadar ince ince işlenerek kurgulanmış. Senaryonun en çarpıcı noktalarından biri ise Gürses, 1978 yılında Adana’da bir trafik kazası geçirmiş. Müslüm Gürses’in geçirdiği bir trafik kazası neticesinde öldüğü sanılarak morga kaldırılmış. Fakat ayağının hareket etmesi üzerine yaşadığı anlaşılın Gürses hemen ameliyata alınmış. Ancak ameliyattan sonra ünlü şarkıcının sağ kulağı duyma yetisini kaybetmiş. Fakat bu kayıp, onun müziğinden hiçbir şey götürmemiştir. Gerçek yaşamdan beyazperdeye tüm vuruculuğuyla yansıyan morg sahneleri, izleyicilerden de tam not alıyor.

Peki müslüm filmi çekileri nerede yapıldı

Filmin çekim mekanlarından ilki Müslüm Gürses’in doğduğu yer olan Halfeti. Adana ve İstanbul da filmin çekimlerine sahne olan diğer şehirler. Müslüm Gürses’in hayatından geçen her şehir, hiç atlanmadan filmde yer alınmasına dikkat edilmiş. Yapımcı Uslu “Biz bütün filmi gerçek mekanlarında çekmeye gayret gösteriyoruz. Filmi gerçek mekanında çektiğin zaman karakterin bilmediğin bir sürü yönünü öğreniyorsun.” diyerek basın toplantısında da belirmişti. Hatta Müslüm Gürses’in hiç bilinmeyen türkülerini de Adana, Sinanpaşa mahallesinde onlara gösterilen kasetlerden dinlemişler. Filmde, tanıdığımızı düşündüğümüz Müslüm Gürses’ten daha fazlasını göreceğimiz kesin.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın