BM açıkladı: Mısır Mursi’ye işkence etti! Mursi’nin ölümünde Sisi suçlu
Mısır Mursi'ye işkence etti! Mursi'nin ölümünde Sisi suçlu! Açıklama BM heyeti tarafındna hazırlanan rapordan. Rapora göre Mursi cezaevinde işkence gördü!

BM açıkladı: Mısır Mursi’ye işkence etti! Mursi’nin ölümünde Sisi suçluBirleşmiş Milletler (BM), Mursi’nin ölümü hakkında Mısır’ı suçladı. BM insan hakları uzmanları, Mısır’daki cezaevi koşullarının devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölümünden rol oynamış olacağını vurguladı. Uzmanların ifadesine göre Mursi’nin ölümü, devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir.

Mısır Mursi’ye işkence etti! Mursi’nin ölümünde Sisi suçlu

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard Mursi’nin 17 haziran’da mahkemede ölümü hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Mursi’nin, bilerek acımasız koşullarıyla tanınan Tora Cezaevi’nde alıkonulduğu belirtildi.

Ülkedeki mevcut cezaevi koşullarının binlerce mahkumun sağlığını ve hayatını ciddi risk altında bıraktığı uyarısında bulunan uzmanlar; “Mursi’nin bu zor şartlara maruz kaldıktan sonraki ölümü, devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir.” ifadelerini kullandı.

Mısır Mursi'ye işkence etti! Mursi'nin ölümünde Sisi suçlu! Açıklama BM heyeti tarafındna hazırlanan rapordan. Rapora göre Mursi cezaevinde işkence gördü!

Mısır Mursi’ye işkence etti

Uzmanların aktardığına göre Mursi hapiste yattığı 5 yıl boyunca günde 23 saat boyunca hücre hapsinde tutuldu. Cezaevi yönetimi Mursi’nin diğer mahkumları görmesine izin vermedi. Uzun süre beton zeminde uyumaya zorlanan Mursi’ye, kitaplara veya radyoya erişim izni de verilmedi.

Adeta ölüme terk edilen Mursi’nin şeker ve tansiyon hastası olduğunu belirten uzmanlar, Mursi’nin bu hastalıklarının tedavisinin de yapılmadığını söyledi.

Uzmanlara göre Mursi cezaevi şartları nedeniyle sık sık diyabetik komalar geçirdi ve sol gözünün görme yetisi büyük oranda kaybolmuştu.

BM yetkilileri, Mısır makamlarının Mursi’nin cezaevi şartları konusunda defalarca uyarıldığını söyleyerek; “Kaygıları gidermek için yetkililerin harekete geçtiğini gösteren herhangi bir kanıt yok.” ifadelerini kullandı.

Mısır Mursi'ye işkence etti! Mursi'nin ölümünde Sisi suçlu! Açıklama BM heyeti tarafındna hazırlanan rapordan. Rapora göre Mursi cezaevinde işkence gördü!

Sisi muhalifleri susturuyor

BM uzmanları, Mısır cezaevlerinde bulunan binlerce tutuklunun ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığına dair delilleri olduğunu söyledi. Uzmanlar; “Bu, Cumhurbaşkanı Sisi hükümeti tarafından muhalifleri susturmak için yapılan kasıtlı bir uygulama gibi görünüyor.” görüşünü belirtti..

Mursi nasıl öldü?

Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 2015’te yargılandığı davada 27 sanıkla birlikte idam cezasına çarptırılmıştı. Temyiz Mahkemesi 2016’da bu kararı bozmuş ve sanıkların tekrar yargılanmasına hükmetmişti.

Muhammed Mursi, 17 Haziran 2019 yılında çıkarıldığı mahkeme salonunda hayatını kaybetmişti. Muhammed Mursi ölümünden tam 8 yıl önce gerçekleştirilen seçimle cumhurbaşkanı seçilmişti. Mursi, dönemin genelkurmay başkanı Abdülfettah El-Sisi tarafından sokak gösterileri bahane gösterilerek yapılan bir darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı. Mursi 5,5 yıldır hapisteydi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*