Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!
Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Herkesin zenginliğe dair bir hayali vardır; zengin olsam şuraya giderim, şunu alırım, şunu yaparım gibi. Peki gerçekte zengin olanlar ne yapıyor? Zenginler daha doğrusu milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor? Aralarında Türkiye’den bir şehir var mı? İşte cevap!

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ?

Business Insider dergisinin verilerine göre dünyada toplam 2204 milyarder var ve bunların yaklaşık yüzde 30’u dünyadaki 15 şehirde yaşıyor. İçlerinde Türkiye’den de bir şehir var. Ancak baştan söyleyeyim, zenginler hiç de sizin hayal ettiğiniz gibi parayı bulunca güneyde bir sahil kasabasına yerleşmeyi planlamıyor. İşte milyarderlerin yaşamayı tercih ettiği o 15 şehir!

15- Tokyo

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Japonya’nın başkenti, her türlü keşmekeşine rağmen yine de Japon milyarderlerin gözdesi konumunda. Tokyo’da 1 milyar dolardan fazla serveti olan tam 29 kişi yaşıyor. Japonya’da toplamda 35 milyarder var. Bir başka ifadeyle her 5 Japon zenginden 4’ünün tercihi dünyanın en kalabalık şehri olan Tokyo’da yaşamak olmuş.

14- Hangzhou

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Çin’in en büyük kentlerinden biri olan Hangzhou da zenginler tarafından tercih edilen bir şehir. Göl kenarına kurulu bir şehir olan Hangzhou Çinliler tarafından “cennet” olarak adlandırılıyor. Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip şehirde 31 milyarder bulunuyor.

İnovasyon ve teknoloji endüstrisindeki büyümenin etkilediği şehirde 26 adet 1 milyar dolar değerinde teknoloji şirketi var.

13- İstanbul

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Milyarder ve Türkiye kelimeleri yan yana kullanılınca sanırım akla gelen ilk şehir elbette İstanbul. İstanbul’da 1 milyar dolardan daha fazla serveti olan tam 32 milyarder yaşıyor. Aslında bu rakam geçtiğimiz yıllarda 36’ya kadar çıkmıştı. Ancak dolardaki artış ve ülkenin ekonomik problemleri sadece fakirleri değil, milyarderleri de etkilemiş görünüyor.

Business Insider bu noktada İstanbul’da yaşayan New York Times muhabirinin görüşlerine de yer vermiş; “İstanbul’daki lüks yaşam tarzı, dışarı çıkıp çatı katı partilerine katılmaktan ibaret”.

İstanbullu zenginlerin tercihi ise Beşiktaş ve Sarıyer ilçeleri. Başka bir ifadeyle Avrupa Yakası yalıları…

12- Sao Paulo

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Sao Paulo, 12 milyonu aşan nüfusuyla sadece Brezilya’nın değil, Güney Amerika’nın da en büyük şehri konumunda. Bu güzel şehirde tam 33 milyarder yaşıyor.

The Financial Times’tan Joe Leahy’ye göre, Sao Paulo’daki ultra zenginlerin büyük kısmının evi sahil kasabası olan Santos’ta. Ayrıca, Brezilyalı zenginler, Sao Paulo’nun en pahalı restoranlarından biri olan DOM’da yemek yemekten hoşlanıyor.

11- Shenzhen

15 şehrin bulunduğu milyarderler hangi şehirde yaşıyor sıralamasındaki ikini Çin şehri, Shenzhen.

Konut fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler sıralamasında da ilk 5’te yer alan Shenzhen’de 37 milyarder yaşıyor.

Çin’in ticaret anlamındaki en büyük şehri olan Shenzhenli zenginlerin ana gelir kaynağı teknoloji.

10- Mumbai

Mumbai, gelir dağılımı bakımından dünyanın en adaletsiz şehirlerinden birisi. Şehrin nüfusunun neredeyse yüzde 60’ı, yani 12 milyon kişi gecekondularda yaşıyor. Şehrin zengin muhitlerinde ise 38 Hintli dolar milyarderi yaşamını sürdürüyor.

Hindistan’ın en büyük, dünyanın da 9. büyük şehri olan Mumbai, ülkenin film endüstrisinin bulunduğu Bollywood’a da ev sahipliği yapıyor.

9- Dubai

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor listesinde yer alan tek Arap şehri Dubai.

Petrol endüstrisi sayesinde büyüyen ve gelişen şehirde 38 dolar milyarderi ikame ediyor.

Gulf News’ten Cleofe Maceda’sına göre Dubai’nin en zengin bölgelesi Dubai Marina ve milyarderlerin çoğu bu bölgede.

8- Los Angeles

Listede yer alan 3 ABD şehrinden ilki Los Angeles. Şehirde 39 dolar milyarderi bulunuyor. Gayrimenkul sektörü için de önemli bir şehir olan Los Angeles zenginleri daha çok girişimcilik sektöründe hizmet veriyor.

7- Singapur

Gökdelenleriyle meşhur Singapur, hem bir şehir hem de ülke. Bir ada şehri olması nedeniyle kısıtlı bir alana sahip olan Singapur, turizmcilerin de en önemli rotalarından biri. Hal böyle olunca Singapur, zenginlerin de tercih ettiği şehirler arasına girmeyi başarıyor.

Şehirde toplam 39 milyarder yaşıyor. Aslında bir önceki listede şehirde 44 milyarder yaşıyormuş. Ancak neredeyse tamamı finans sektöründen olan milyarderler, sektörde son yıllarda yaşanan düşüşlerden etkilenmiş ve 5 milyarder, “milyarder” unvanını kaybetmiş.

6- Pekin

Çin’in ekonomik alanda yükselişi, milyarderler sıralamasında da kendini gösteriyor. Çin’in başkentinde tam 55 dolar milyarderi yaşıyor.

Şehirde yaşayan milyarderler batı tarzı villaları değil, Çin tarzı geleneksel evleri tercih ediyor.

5- Londra

Gayrimenkul sektörünün belki de en önemli şehri olan Londra, 65 İngiliz milyardere de ev sahipliği yapıyor.

İngiliz milyarderler Londrada’ki en pahalı cadde olan ve Billionaire Bulvarı olarak da bilinen Kensington Palace Gardens’ta yaşıyor. Buradaki evlerin fiyatı 53 milyon dolarla 260 milyon dolar arasında değişiyor. Bir başka ifadeyle bu caddede oturmak için neredeyse milyarder olmak şart.

Bir başka ilginç olay ise Londra’da yaşayan milyarder sayısının artması. Birçok şehirde milyarder sayısı düşerken Londra’da yaşayan milyarder sayısına 3 kişi daha eklenmiş. Uzmanlar bunu, kurda yaşanan değişime bağlıyor. Ancak Brexit sonrası zengin sayısında düşme yaşanabileceğine de dikkat çekiliyor.

4- Moskova

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor ? İşte o 15 şehir!

Rus oligarkların yaşamak için ilk tercih ettiği şehir Moskova. Şehirde toplam 70 dolar milyarderi bulunuyor. Milyarderlerin zirvesinde ise 24 milyar dolarlık gaz şirketi Novatek’in CEO’su Leonid Mikhelson var.

3- San Francisco

Nüfusuna kıyasla en fazla milyarderin bulunuğu şehir San Francisco. Yaklaşık 800 bin kişinin yaşadığı şehirde tam 75 dolar milyarderi var. Yani neredeyse sokakta yürürken bile iki-üç milyardere denk gelebilirsiniz.

Peki neden San Francisco?

Elbette bu şehirde bu kadar zenginin olmasının nedeni Silikon Vadisi. ABD’nin önde gelen bütün teknoloji şirketleri bu vadide bulunuyor. Dolayısıyla San Francisco’da bu kadar zengin olmasına şaşırmamak gerekiyor.

2- Hong Kong

Dünyanın en zenginleri hangi ülkede yaşıyor hong kong

Hong Kong uzakdoğuda en fazla milyarderin yaşadığı şehir. Şehirde tam 87 dolar milyarderi var. Milyarderlerin Hong Kong’u tercih etmesinde, bölgenin direk Çin’e bağlı olmaması, özerk bir yapısının bulunmasının da rolü var. Ancak tek neden de bu değil. Hong Kong zenginler için yaratılmış adeta.

The Peak gibi neredeyse sadece zenginlerin yaşadığı bir mahalleye sahip şehirde tam 82 Michelin yıldızlı lokanta bulunuyor.

Ayrıca Hong Kong, zenginlerin en büyük zevklerinden biri olan at yarışlarının da merkezi konumunda.

1- New York

Milyarderler hangi şehirlerde yaşıyor sorusunun belki de akla gelen ilk cevabı New York olur. ABD’nin en büyük şehri olan New York’ta tam 105 milyarder yaşıyor. Bu rakam sadece şehirler için değil, ülkeler için de büyük bir rakam. Çin ve Almanya dışında hiç bir ülke bu kadar çok milyardere sahip değil.

Benzeri haberlere BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın