Migingo Adası: Dünya’nın en kalabalık adası
Migingo Adası: Dünya’nın en kalabalık adası

Görünümüyle Afrika minyatürü hissi veren Migingo adası, dünyanın en kalabalık adası olarak geçiyor.  2009 yılında 131 kişi yaşarken şimdilerde bu sayının 500’e kadar ulaştığı belirtiliyor. Bu rakamlara göre nasıl dünyanın en kalabalık adası olabilir sorusunu duyar gibiyim. Metrekareye düşen insan sayısına göre hesaplandığında Migingo adası rakiplerini çok rahat geride bırakıyor.

Migingo-adasi-1-evdenhaberler

Bir futbol sahasının yarısı büyüklüğünde

İnsanların yaşama alanları bu adada kısıtlı çünkü adanın büyüklüğü bir futbol sahasından çok daha küçük. Bundan dolayı ada halkı dip dibe evlerde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Evleri de el yapımı ahşap kulübeler ve teneke kaplı bakımsız barınaklardan ibaret.

Migingo adasi 4 evdenhaberler

Küçük ama önemli

Ne kadar küçük olursa olsun Migingo adası, iki ülke arasında gerginlik yaratacak değerde. Öyle ki resmi kaynaklara göre ada Kenya’ya ait gözüküyor. Ancak Uganda, Migingo adasının kendi topraklarına ait olduğunu ileri sürüyor. Uganda ne kadar iddia ederse etsin adada Kenya bayrağı dalgalanıyor. Peki neden bu ada, iki ülke tarafından paylaşılamaz konumda? Çünkü ada sakinlerinin geçim kaynağı balıkçılık. Ve buradan elde ettikleri bir günlük gelirleri bile hatırı sayılır bir paya sahip.

Kenyalı balıkçılar ise iki ülke arasında 10 yıldır süregelen anlaşmazlıklardan en çok nasibini alan taraf. Şöyle ki; devamlı olarak Ugandalı sahil güvenlik polislerince sınırı geçtikleri öne sürülerek gözaltına alınma riskiyle karşılaşıyorlar.

Son olarak geçen yıl Kenyalı 33 balıkçı göl sınırını geçtikleri için Uganda güvenlik görevlileri tarafından tutuklanarak Uganda’ya götürülmüş. Balıkçıların binlerce dolar değerindeki av malzemelerine el konulmuş.

Migingo adasi 7 evdenhaberler

Gazetecilere yasaklı Migingo adası

Migingo Adası, gazetecilerin girişine izin verilmediği için gizemini koruyan bir bölge olarak da biliniyor. Gazetecilerin adada röportaj yaparak bilgi almasına kesinlikle izin verilmiyor.

Migingo adası nerede?

Ada Afrika’nın 68 bin metrekare büyüklüğündeki Victoria Gölü’nün tam ortasında bulunuyor. Ayrıca ada Tanzanya, Kenya ve Uganda ülkeleri arasında bir konumda yer alıyor.

İşte Migingo adasının fotoğrafları

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın