Bu küçük ülkede 45 bin dolara sadece 1 metrekare daire alabilirsiniz!
Türkiye’de “Konutta balon” söylemleri sürerken gayrimenkul şirketi Savills, dünyanın en pahalı evlerin bulunduğu yerleri açıkladı. Dünyanın en pahalı evleri Monako’da yer alıyor. Dünyanın başlıca gayrimenkul şirketlerinden Savills, en pahalı evlerin bulunduğu yerler listesini açıkladı. Sıralamada Monako, Hong Kong’u geçerek ilk sıraya yerleşti.

1 metrekare 45 bin dolar

Akdeniz kıyısında dünyanın en küçük ikinci devleti olan Monako’da, lüks evlerin metrekare fiyatı 45 bin dolara yükseldi. Tabloya göre, Monako’da geçen yıl satılan lüks konut fiyatlarının ortalama değeri 4,6 milyon dolar.

Monako’dan kim ev alıyor?

Monaco’daki evleri satın alanların büyük bölümünü Ruslar, İngilizler, İtalyanlar, İskandinavlar ve Güney Afrikalılar oluşturuyor. Savills araştırma şirketinin direktörü yardımcısı Paul Tostevin, son on yılda Monako’daki lüks konut fiyatlarının neredeyse üç kat arttığını söyledi.

Hong Kong lüks konutta ikinci

Listede Monako’yu metrekare başına konut fiyatının ortalama 39 bin euro olduğu Hong Kong takip ediyor. Üçüncü sırada Tokyo, dördüncü sırada Londra, beşinci sırada ise New York var. Bu kentleri ise sırasıyla Şangay, Paris, Moskova, Singapur ve Dubai takip ediyor.