Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi’nde anten bugün yükseliyor
Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir noktada toplanmasını sağlayacak ve aynı zamanda İstanbul’un gözde yapılarından birisi olacak olan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi bugün yükseliyor.

Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin tek bir noktada toplanmasını sağlayacak olan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi bugün yükseliyor. İstanbul’un simge yapılarından birisi olması beklenilen yapı Eyfel Kulesi’nden daha yüksek olacak.

Projenin inşaatının time lapse çalışmasını İKM Prodüksiyon yapıyor

Proje 2 farklı noktadan profesyonel DSLR fotoğraf makinalarıyla her 10 dakikada bir kez fotoğraflandı. Şimdiye kadar her kamerada yaklaşık 40 bin, toplam 80 bin fotoğraf çekildi. İKM Prodüksiyon projenin şimdiye kadar gerçekleşmiş inşaat time lapse videosunu geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı.

İşte Çamlıca Kulesi güncel havadan çekim görüntüsü!

Çamlıca Kulesi ne zaman bitecek?

200 metre yüksekliğindeki betonarme kısmı bir kaç ay önce tamamlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde sona yaklaşıldı. 165 metrelik çelik antenin inşası kulenin içinde sürdürülüyor. Çelik antenin montajı ve dış cephe çelik konstrüksiyonlarının tamamlanmasının ardından, projenin Aralık ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

365 metre yüksekliğe ulaşacak

2016 yılı sonunda yapımına başlanan ve tamamlandığında toplam 365 metre yüksekliğe sahip olması planlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi, her gün ortalama 2,5 – 3 metre yükselerek 200 metreye ulaştı. Betonarme yapısı tamamlanan projeye, 165 metrelik çelik anten montajı yapılarak yapı yüksekliği 365 metreye ulaşacak.

Antenin ağırlığı 1200 ton

1200 ton ağırlığındaki anten çeliği proje alanında 16 eşit parçaya bölünerek özel bir raylı sistem ile kule içerisine alınıyor ve antenin birleştirme işlemleri kulenin içerisinde gerçekleştiriliyor.

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi içerisinde kurulan özel bir hidrolik sistem sayesinde ise, 1200 ton ağırlığındaki anten kulesinin tek seferde 200 metreye çıkartılarak montajının yapılması planlanıyor.

 

İşte Çamlıca TV Kulesi’nin an be an yükselişini gösteren o inşaat time lapse videosu!

 

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın