Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi Aralık ayında bitecek?
200 metre yüksekliğindeki betonarme kısmı bir kaç ay önce tamamlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde sona yaklaşıldı. 165 metrelik çelik antenin inşası kulenin içinde sürdürülüyor. Çelik antenin montajı ve dış cephe çelik konstrüksiyonlarının tamamlanmasının ardından, projenin Aralık ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

365 metre yüksekliğe ulaşacak

2016 yılı sonunda yapımına başlanan ve tamamlandığında toplam 365 metre yüksekliğe sahip olması planlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi, her gün ortalama 2,5 – 3 metre yükselerek 200 metreye ulaştı. Betonarme yapısı tamamlanan projeye, 165 metrelik çelik anten montajı yapılarak yapı yüksekliği 365 metreye ulaşacak.

Antenin ağırlığı 1200 ton

1200 ton ağırlığındaki anten çeliği proje alanında 16 eşit parçaya bölünerek özel bir raylı sistem ile kule içerisine alınıyor ve antenin birleştirme işlemleri kulenin içerisinde gerçekleştiriliyor.

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi içerisinde kurulan özel bir hidrolik sistem sayesinde ise, 1200 ton ağırlığındaki anten kulesinin tek seferde 200 metreye çıkartılarak montajının yapılması planlanıyor.

Eyfel kulesinden daha yüksek olacak

Tamamlandığında Eyfel Kulesi’nden daha yüksek bir yapı haline gelecek olan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi İstanbul’un simgelerinden biri haline gelecek.

Küçük Çamlıca kulesi 2017 yılı Aralık ayında tamamlanacak

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin, 148’inci ve 153’üncü metrelerinde seyir terasları, 153’üncü ve 175’inci metrelerinde ise restoranlar hizmet verecek. İstanbul Anadolu Yakası`nın siluetine değer katacak olan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin, 2017 yılının Aralık ayında açılması planlanıyor.

Projenin inşaatının time lapse çalışmasını İKM Prodüksiyon yapıyor

Proje 2 farklı noktadan profesyonel DSLR fotoğraf makinalarıyla her 10 dakikada bir kez fotoğraflandı. Şimdiye kadar her kamerada yaklaşık 20 bin, toplam 40 bin fotoğraf çekildi. İKM Prodüksiyon projenin şimdiye kadar gerçekleşmiş inşaat time lapse videosunu geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı.

İşte Çamlıca TV Kulesi’nin an be an yükselişini gösteren o inşaat time lapse videosu!
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*