Köprü ve Otoyollara Dinamik Fiyatlandırma Sistemi geliyor
Köprü ve Otoyollara Dinamik Fiyatlandırma Sistemi geliyor: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, otoyol ve köprülerde ”dinamik fiyatlandırma” sistemine geçmeyi kararlaştırdı. Sisteme göre; 2020 yılı itibariyle köprü ve otoyol ücretleri, anlık değişkenliğe göre fiyatlandırılacak.

“Dinamik fiyatlandırma” modelinde oluşturulacak talebe göre yönetim sistemi, geçişin az olduğu dönemlerde vatandaşların, köprü ve otoyolları daha ucuza kullanabilmesini sağlayacak. Talebin yoğunluğuna göre ücretler artırılarak ya da azaltılarak esnek hale getirilip bazı gün ve saatlerde ücretli yolların daha ucuza kullanılması amaçlanıyor.

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda otoyol ve köprü ücretlerine ilişkin yeni bir düzenleme gelecek. Yeni gelecek dünzenlemeye göre: Avrupa’da da kullanılan dinamik fiyatlandırma modeli örnek alınarak kullanıcıların talebi 7 gün 24 saat boyunca özel yazılımlarla takip ediliyor olacak.

Dinamik Fiyatlandırma Sistemi ‘nde Talep Yönetim

Dinamik ücretlendirme sistemi raporuna ilişkin “Otoyol ve köprülerde dinamik fiyatlandırma ile talep yönetim sisteminin hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalara başlanacak” ifadeleri kullanıldı. Ek olarak “Ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetimi benimsenecek, ulaştırma yatırımları verimlilik odağında rasyonelleştirilecek.” açıklamaları yapıldı.

Kullanıcıların talebini 7 gün 24 saat boyunca takip edecek özel yazılımlar, fiyatlandırma stratejisini de talebin yoğunluğuna ya da azlığına göre değiştirebiliyor olacak.

Bakım ve onarım, özel sektörde

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda karayollarına ilişkin yapılacak çalışmalara da yer verildi. Rapora göre; karayolu ağında bakım ve onarım hizmetlerinin, özel kesim marifetiyle performans esaslı sözleşmelerle yürütülmesi için gerekli hukuki ve kurumsal düzenlemelerle ilgili çalışmalar tamamlanacak.

Trafik güvenliği sistem yaklaşımı temelinde yönetilmesini teminen yalnızca karayolu trafik güvenliğinden sorumlu bir yapının tesis edilmesine ilişkin kavramsal çerçeve, program ve kurumsal yapının tasarımı da tamamlanacak. İçişleri Bakanlığı’nın üstlendiği yeni yapılanmanın içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da yer alacak.

Dinamik Fiyatlandırma Sistemi ‘nin trafiğe etkisi ?

kopru-ve-otoyollara-dinamik-fiyatlandirma-sistemi-geliyor

Geçiş ücretlerinin geçiş talebine, bir başka deyişle trafik yoğunluğuna göre artırılacak ya da azaltılacak. Bu şekilde de otoyol ve köprülerin bazı saatlerde ve ya günlerde ucuza kullanılması sağlanacak. Sistemle birlikte normalde trafiğin yoğun olduğu saatlerde gerekli olmadığı halde trafiğe çıkanlar, artık yoğun olunmayan saatlerde trafiğe çıkmayı tercih edecek. Böylece trafik da rahatlatılacak. Sistem bu yönde başarılı olursa özellikle İstanbul gibi kalabalık kentlerde trafik yoğunluğu sıkıntısı az da olsa çözüme kavuşacak.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*