KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELDİ, DEVLET BANKALARI DEVREYE GİRDİ
Konut kredisi faiz oranları 1 puanın üstüne çıktı. Yakın zamana kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına cevap vermeyen devlet bankaları ise devreye girdi. Uzun süredir Evdenhaberler ekibi olarak eleştirdiğimiz devlet bankaları konut kredisi faiz oranlarını 36 aya kadar 0.80’e, 36-120 ay arasında ise 0.89’a çekti.

Özel sektör faizleri yükseltti

Sektörün arka arkaya yaptığı kampanyalara bankalardan istenen destek bir türlü gelmedi. Sene başında yüzde 0,88 seviyelerine kadar gerileyen konut kredisi faiz oranları yeniden yüzde 1’in üzerine çıktı. 100 bin liralık 120 ay vadeli kredide ise maliyet yaklaşık 10 bin lira daha pahalı hale geldi.

Faizi düşük tutan maliyeti yükseltiyor

Birçok bankada 120 ay vade için vade yüzde 1 ve üzeri olarak gözleniyor. 120 ay vadeye 100 bin lira kredide yüzde 1’in altında faiz oranı veren özel banka neredeyse yok. Aylık yüzde 1’in altında vade oranı veren bankalarda da yıllık maliyetler ek masraflarla yüksek tutuluyor.

Devlet bankaları devreye girdi

Daha önce 1 paunın üzerinde faiz isteyen Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası bu kez insiyatif kullandı. 3 banka da konut kredisi faizi oranlarını 1 puanın altına çekti. İş Bankası’nın da konut kredisi faizinin 1 puanın altında olduğunu söylemekte fayda var. Şu an 100 bin liralık bir konut kredisi için aylık ödemeler 1352 liradan başlıyor. En düşük faiz Ziraat Bankası’nda görünüyor. Yüksek faizler nedeniyle konut alıcılarını kaçırmak istemeyen bir çok mrkalı konut üreticisi şirket içi finansmanla düşük faiz hatta faizsiz ödeme seçenekleri sunuyor.