Konut hesabı nedir? Konut hesabına devlet katkısı kaç lira?
Konut Hesabı nedir? Konut hesabına devlet katkısı ne kadar?

Konut hesabı ilk kez ev alacakların tasarruf yapmasını, devletin de bu tasarrufu teşvik edici uygulamalar yapmasını amaçlayan bir banka hesabı türü. İlk kez 2016’da başlayan uygulamaya göre devlet en az 3 yıl boyunca bankaya düzenli bir şekilde para yatırana, 15 bin lirayı aşmamak kaydıyla yüzde 20 katkı sağlıyor. Hükümet, konut hesabına devlet katkısında hem üst limiti hem de katkı oranını artırmayı planlıyor.

Konut Hesabı nedir? Konut hesabına devlet katkısı ne kadar?

Konut hesabına devlet katkısı kaç lira?

Mevcut düzenlemeye göre konut hesabına katkı oranı en fazla yüzde 20, tutar olarak da en fazla 15 bin TL. Ancak bunun da belli şartları var.

Devlet katkısı verilmesinde düzenli ödeme süresi 36-47 ay arasında olanlar için devlet, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’i kadar ödeme yapıyor. Ancak, ödenecek tutar 13 bin 498 lirayı geçemiyor.

Düzenli ödeme süresi, 48-59 ay arasında olanlar için devlet birikim tutarının yüzde 15’i kadar ödeme yapıyor. Buradaki tutar da 14 bin 536 lirayı aşamıyor.

Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için ise konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkısı veriliyor. Bu tutar ise maksimum 15 bin 575 lira olarak belirlendi.

Bir başka deyişle, düzenli olarak ayda 1.000 TL konut hesabına yatıran bir kişi, 36 aydan önce sistemden çıkarsa devletten katkı alamıyor. 36. ayda çıkarsa, biriken 36.000 TL’ye ek olarak, 5.400 TL devlet katkısını alıyor. 48. ayda çıkan, 48.000 TL’ye ek olarak 7.200 TL, 60. ayda çıkan 60.000 TL’ye ek olarak 12.000 TL alıyor.

Konut hesabı birikimine devlet katkısı artacak mı?

Devlet konut hesabına olan ilgiyi yeterli bulmadığından projeyi daha cazip hale getirecek adımlar atmaya hazırlanıyor.

Bu amaçla iki düzenleme yapılacak. İlk düzenleme ile devlet yardımındaki üst limit 15 bin liradan 20 bin liraya çıkacak. İkinci düzenleme ise devletin katkı oranında yaşanacak. Devlet konut hesabına düzenli bir şekilde para yatıran kişilere 60. ay sonunda yüzde 20 ek katkı sağlayacak. Böylece eski düzenlemeye göre biriktirdiği 60 bin lirasına 12 bin lira alan bir kişi, yeni düzenleme ile 15 bin lira devlet katkısı alabilecek.

Konut hesabı devlet katkısı için şartlar neler?

Konut hesabı bütün özel bankalarda mevcut. Bankalara başvurularak açılan hesaplar, bankayla varılan anlaşmaya göre aylık veya 3 aylık ve minimum bir tutar üzerinden belirleniyor. 36 aydan önce sistemdeki parasını çeken devlet katkısından yararlanamıyor. Sisteme girenler aylık ödeme yapıyorsa bir dönem içerisinde en fazla 3 defa, 3 aylık ödeme yapıyorlarsa en fazla bir defa ödeme yapmama hakkına sahip.

Devlet katkısı, hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor. Vatandaşların konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmesi gerekiyor.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın