Kocaeli Devlet Hastanesi inşaatı time lapse tekniği ile görüntülendi
Time Lapse Türkiye Kocaeli Devlet Hastanesi’nin 2 yıl süren inşaatını time lapse tekniği ile görüntüledi. 2 yıllık inşaat süreci 2 dakika 22 saniyede anlatıldı.

Kocaeli Devlet Hastanesi inşaatı time lapse tekniği ile görüntülendi

İnşaat Time Lapse videosu için 100 binden fazla fotoğraf çekildi

TOKİ tarafından yenilenen Kocaeli Devlet Hastanesi binasının inşaatının çekimlerini Time Lapse Türkiye gerçekleştirdi.

Time Lapse Türkiye ekibi, inşaatın çevresine 2 adet 4K çözünürlüğünde profesyonel fotoğraf makinesi yerleştirdi ve 2 yıl boyunca inşaatı fotoğrafladı.

Elde edilen 100 binden fazla 4K çözünürlüğündeki fotoğraf elden geçirildi, elendi ve birleştirilerek bir video ortaya çıkarıldı.

Böylece 2 yıl süren inşaat süreci 2 dakika 22 saniyelik bir videoyla anlatılmış oldu.

İşte 4K çözünürlüğünde Kocaeli Devlet Hastanesi inşaatı time lapse videosu

Kocaeli Devlet Hastanesi inşatı time lapse videosu yabancı videolardan çok daha iyi

Time Lapse Türkiye Genel Müdürü ve Türkiye’deki inşaat sektörünü time lapse tekniği ile tanıştıran time lapse uzmanı Tolga Akbaş, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin time lapse videosunun, yurtdışındaki benzer örneklerinden çok daha ileri seviyede olduğunu söyledi.

İyi bir time lapse videosu oluşturmak için fotoğrafçılık bilgisi olması gerektiğini belirten duayen isim, “Birçok inşaat şirketi yöneticisi time lapse çekimini güvenlik kamerasıyla yapmaya çalışıyor ve işi bilgi işlem departmanına yıkıyor. Halbuki bu iş fotoğrafçılık işi. Fotoğrafçılık bilgisi, ışık bilgisi gerektiriyor. Hatta bunlar da yetmiyor, tecrübe gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kocaeli Devlet Hastanesi inşaatı time lapse tekniği ile görüntülendi

TOKİ time lapse konusunda da öncü rol üstlendi

İnşaatların time lapse tekniği ile görüntülenmesinin çok yeni bir teknoloji olduğunu belirten Akbaş, inşaat firması sahipleri ve çalışanların birçoğunun bu teknikten habersiz olduğunu ifade etti.

TOKİ’nin bu anlamda öncü bir görev üstlendiğini belirten Akbaş, “TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu konudaki en vizyoner kişilerden biri. Biz bu tekniği anlattığımızda neredeyse lüks konut üreticileri bile Time Lapse tekniğine ilgi göstermemişti. “Ne işimize yarayacak?” mantığı vardı. Ancak Ergün bey büyük ilgi duydu ve hemen başlanmasını istedi” dedi.

Büyük projelerde time lapse mecburi olmalı

Kocaeli Devlet Hastanesi time lapse videosunun sadece inşaat sektörü değil, kamu açısından da önemli bir örnek olduğunu ifade eden Akbaş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türkiye’de çok büyük projeler yapılıyor. Time lapse bir anlamda arşivdir. Gelecekte bu projeleri anlatırken bu videoları arayacağız. Ancak maalesef birçok projede bu teknik uygulanmadı. Bize göre özellikle büyük projelerde bu tekniğin uygulanması mecburi olmalı”
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*