Kiracı nasıl çıkarılır?
kiracı nasıl çıkarılır 2019 evdenhaberler

Kira sözleşmesi kiracı ve kiralayan arasında iki taraflı yapılan bir sözleşme. Kira sözleşmesinde mal sahibi, kiracıya malını kullanma hakkı tanımış olur. Kiracı ise kullanma hakkı karşılığında belirli bir miktar kira öder. Kiracının tahliyesi ve kiracının borcunu ödememesi gibi konulara dair hükümler İcra İflas Kanunu’nda mevcuttur. Ancak bu kanunun anlaşılmasının biraz güç olması “Kiracı nasıl çıkarılır?” sorusunu sıkça duymamıza neden oluyor. Biz de zamanla değişen kanun maddelerini inceledik ve çok sık sorulan bu soruya cevap vermeye çalıştık.

Kira sözleşmesi sona eren kiracı nasıl çıkarılır?

“Kira sözleşmesi bitiyor, kiracıyı rahat rahat çıkarırım” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kira sözleşmesi bitince kiracının otomatik olarak çıkması gibi bir durum yasal olarak mümkün değil. Ancak kiracı, yeni sözleşme olmadan çıkacağını bildirir ise tahliyesi mümkün.

Türk Borçlar Kanunu madde 347’ye göre; belirli süre kira sözleşmelerinde, sürenin bitiminden en az 15 gün önce kiracı, evden çıkacağına dair bildirimde bulunmalıdır. Eğer bu süre içinde bildirim yapılmazsa kira sözleşmesi aynı şartlarla 1 yıl daha uzayacaktır. Yani kiracı istemezse, sadece sözleşmenin bitiyor olması ev sahibinin kiracıyı çıkarması için yeterli değil.

Bir başka deyişle, kiracının sözleşmesi bitiyor olsa dahi, tahliyesini sağlamak için mutlaka bir sebebiniz olmalıdır. Kanun, yapısı gereği kiracının yanındadır.

Peki sözleşmesi biten kiracıyı nasıl çıkarabilirsiniz?

Tahliye taahhütnamesi kiracıyı, kiraladığı gayrimenkulden tahliye etmenin en masrafsız, en kolay, en çabuk ve en etkili yolu. Çünkü kiracı kendi isteğiyle ve bağımsız iradesiyle beyan ettiği tarihte gayrimenkulü tahliye edeceği sözünü vermekte. Ancak taahhütnamenin geçerliliği için bir takım koşullar var;

 • Yazılı olmalı
 • Kiracı veya temsilci tarafından imzalanmış olmalı
 • Belirli bir tarih içermeli
 • Kira sözleşmesi başlangıç tarihinden sonra yapılmış olmalı

Eğer bu noktalara dikkat ettiğiniz bir tahliye taahhütnamesini imzalatırsanız, taahhütname tarihi gelmeden 15 gün önce noter aracılığı ile tahliye bildirimi yapmalısınız. Böylece kiracının tahliyesi sağlanabilir.

Kira ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır?

Kiracı kirasını düzgün ödüyorsa, herhangi bir mazeretiniz yoksa kiracıyı tahliye ettirmeniz çok ama çok zor. Peki ya kirasını ödemiyorsa? Zaten Türkiye’de kiracıyla ev sahibi arasında en fazla yaşanan sorun bu.

Kira hukukunda mal sahibi, belirli bir bedel karşılığında, sınırlı süreyle “kiracı” dediğimiz kişiye, malını kullanma hakkı verir.

Buradaki bedelin ödenmemesi durumunda elbette mal sahibine bazı ek haklar sunulmuştur. “Kira”, sözleşmenin en temel unsurudur ve ödenmemesi tahliye sebebini doğurur.

Ancak yine de bu tahliye işleminin çok kısa ve kolay bir iş olduğunu düşünmeyin.

Tahliye nasıl yapılır?

Kiracıyı mülkünüzden çıkarma hakları İcra İflas Kanunu‘nun 269 ve 279. maddeleri arasında düzenlemiş. Bu maddelere göre; kiraya veren, ödenmeyen kira bedelleri ile birlikte kiracının çıkmasına ilişkin olarak, haciz ve tahliye talepli “icra takibi” yapabilir.

Bu takip süresince kiracıya ödenmeyen kira bedellerine ilişkin bir ödeme emri gönderilir. Bu ödeme emrinin süresi kira sözleşmesine göre değişir ancak bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmesinde borçluya 30 günlük ödeme süresi tanınır.

Yani bir anlamda kiracıya denir ki, “Sen şu ayların kirasını ödememişsin. 30 gün içinde öde. Yoksa tahliye edilecek ve icraya uğrayacaksın”.

Süre sonunda yine ödemezse ne yapılır?

Kiracı, kirayı ödemiyor olsa bile, gayrimenkulü boşaltmasını sağlamak her zaman kolay olmayabilir. Verilen süre içerisinde kiracı borcu ödemez veya 7 gün içerisinde borca itiraz etmez ise icra mahkemesinde tahliye davası açılır.

Tahliye davaları kısa sürer. Ancak asıl sorun, borca itiraz durumunda yaşanır. Bu durumda ortalama 1 yıl boyunca tahliyeyi uzatabilir. Hatta bu davayı kaybeder ve gerekli teminatları adalet bakanlığına verip istinaf mahkemesine kadar süreç giderse, tahliye işlemi 3-4 seneyi bile bulabilir.

Bu istenmeyen durum. Peki itiraz etmezse? Öncelikle itiraz etmemesi sağlanmalıdır. Çünkü her ne kadar süreç uzasa da, eğer mal sahibi haklıysa, süreç sonunda kiracının ödemek zorunda kalacağı bedel çok daha fazla olabilir. Kiracıya bu durum anlatılmalıdır. Mahkeme ve dosya masrafları, icra masrafları, binen faizler, kiracıyı umduğundan çok daha büyük bir borcun içine sokabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken iki husus var;

 1. Kiraya veren kişi, icra takibini tahliye talepli açmalıdır. Eğer tahliye talepli açmaz ise, tahliye davasını açma hakkını da kaybeder.
 2. Kiracı 7 günlük süre içerisinde borca itiraz ederse, 30 günlük ödeme süresi geçerliliğini kaybeder. Ancak yine de dava 30 gün dolmadan açılmamalıdır.

İki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası

Kiracının tahliyesi için bir diğer avantajlı durum da iki kez noterden ihtarname çekilmesiyle oluşur.

İhtarnameler haklı nedenlere dayanmalıdır.

Mesela kira ödemesinin belli bir süre gecikmesi durumunda ihtarname çekilebilir. Aynı sözleşme döneminde çekilen iki haklı ihtarname sayesinde tahliye davası açarak kiracının tahliyesi sağlanabilir. Peki iki haklı ihtarla kiracı nasıl çıkarılır? Bunun için bazı koşullar aranıyor. Şöyle ki;

 1. Kiracıya “Kirayı vaktinde ödemelisin” şeklinde iki kez haklı ihtar yapılmış olmalısı gerekir
 2. İhtarnameler aynı kira yılı içerisinde olmalıdır. Biri 2016, diğer 2018’de çekilen iki ihtar, iki ihtar sayılmaz.
 3. İhtarların farklı aylara ait olması gereklidir. Şubat ayının kirasını ödememesi nedeniyle birinci ihtar, Mart ayının kirasını ödememesi nedeniyle ikinci ihtar yapılabilir. Aynı ay için iki kez ihtar çekilmesi “iki haklı ihtar” sayılmaz

Peki ihtar çektiniz ve kiracı kirasını sonra yatırdı. Bu durumda ne olur?

Kiracının kirasını ihtardan sonra ödemiş olması, iki haklı ihtar nedeni ile tahliye davası açılmasına engel olmaz. Çünkü kiracı bir sözleşme yılında iki kez kirasının ödemesini geciktirmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davasının, kira sözleşmesinin bitimine 1 ay kala yapılması gerektiğidir.
6 Comments

 1. Ev sahibim evden cikarmak istiyor birbucuk ay önceden cikmami söyledi sozlemem bitti ne kadar surede cikarta bilir

  • Çıkartmak için geçerli bir neden olması gerekiyor.

   Kirasını vaktinde yatıran bir kiracıyı ev sahibinin çıkarması kolay değil.

   Eğer ev sahibi haklı ise tahliye davası en geç 6 ayda sonuçlanır. Ancak itirazlarla bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.

   Ancak her olayı kendi içinde değerlendirmek gerekir. Bu nedenle profesyonel olarak bir avukattan destek almanız daha doğru olacaktır

 2. Merhaba,kiracımızın sözleşmesi bitince kiracımızı çıkarmak istiyorum. geçmiş dönemlerde 1 ay kirasını ödemedi ama ihtar çekmedik. Boşanma aşamasında olan ve başka ilde kirada oturan oğlumu evde oturtmak istiyoruz. Bu sebep ile kiracımızı çıkarabilirmiyiz ?

  • 6098 sayılı Borçlar kanuna 350. maddesine göre;

   “1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,

   belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.”

   Yani kiracıyı hukuken çıkarabilirsiniz.

   Ancak her durumda, kiracıyı tahliye davası açmadan zorla çıkaramazsınız. Ayrıca kiracının kararı istinaf mahkemesine taşıma şansı da vardır. Kısacası kiracı isterse ve bu uzatmanın maliyetini karşılamak isterse bu süreyi uzatabilir.

   Bu işlerde en doğru yol, kiracıyla anlaşarak tahliyeyi sağlamaktır. Ancak kiracı anlaşılması zor biriyse, bu durumda hukuki yolları denemelisiniz. Bunun için de süre dolmadan en az 2 ay önce, sözleşme bitiminde daireyi boşaltması için noterden protesto veya ihtar çekmelisiniz.

   Sözleşme bitiminde de daireyi boşaltmaz ise 1 ay içinde tahliye davasını açabilirsiniz.

 3. Merhabalar

  Dükkan kiracımız var. Hem kaçak elektrikten icralık hem 7 aydır kirasını vermiyor.

  Tahliyesi veya hacizli tahliyesi 1 veya 3 sene sürer diyorlar. Doğru mu? Ayrıca en kısa süre ne kadardır?

  • Herhangi bir sebep yokken çıkarmak dediğiniz gibi uzun bir süreç alabilir. Ancak 7 aydır kirasını ödemiyor ise ve bu delilli ise (ödemeleri bankadan alıyorsanız delillidir) o kadar sürmeyecektir. Elbette tüm yasal haklarını kullanırsa süreci uzatabilir. Ancak ilk dava 6 ayda sonuçlanır ve en azından ilk davada söz konusu olan tutarı size ödemek zorunda kalır.

   Burada 1 aylık bir itiraz süresi vardır. Ancak itiraz edecekse de, mahkemenin sizin lehinize verdiği alacak tutarını devlete yatırmak zorundadır. Yani her durumda o tutar kiracının cebinden çıkacağı için yüksek ihtimalle kiracı ilk dava sonucunda tahliye eder. Hatta çoğu kiracı dava sonucunu beklemeden tahliye eder.

   İtiraz etmezse icradan 1 aylık süre tanınır tahliyesi için. 1 ay içinde çıkmazsa eşyalarına el konularak tahliye işlemi gerçekleştirilir.

   Yani normal şartlarda 8 aya yakın bir süredir.

   Noterden kiraları ödemediğine dair 2 kez protesto çekmeniz elinizi güçlendirir ve süreci hızlandırır.

   Ancak içinde bulunduğumuz şartlar, virüs nedeniyle mahkemelerin iptal edilmesi ve iptal edilen mahkemeler nedeniyle birikecek dosyalar bu süreyi uzatabilir. Bilginiz olsun.

   Bütün bu işlemleri kendi başınıza değil de bir avukat aracılığı ile götürürseniz daha çabuk sonuç alırsınız.

Bir Yorum Yazın