Kira zam oranı 2020 Eylül! Kiralar ne kadar artacak?
Kira zam oranı 2020 Eylül ayında ne kadar olacak? Kira artış oranı nasıl hesaplanıyor? İşte detaylarıyla enflasyona göre kira zam oranı

Kira zam oranı 2020 Eylül ayında ne kadar olacak? Kira artış oranı nasıl hesaplanıyor? TÜİK’in hangi verisi kira zam oranının belirlenmesinde kullanılıyor? İşte detaylarıyla enflasyona göre kira zam oranı…

Kira zam oranı nasıl belirleniyor?

Kira zam oranı 2019 yılına kadar Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE oranlarına göre belirleniyordu. Ancak 2019 yılından itibaren kira zam oranı artışı hesaplamasında kullanılan enflasyon verisi değiştirildi. Buna göre 2019 Ocak ayından itibaren azami kira artış oranı “12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi Ortalaması (TÜFE)” baz alınarak hesaplanıyor.

TÜİK bu veriyi her ay güncelleyerek açıklıyor. Böylece kiracının kira sözleşmesi hangi ay sona eriyorsa, ev sahibi o ay açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam talep edebiliyor.

Kira zam oranı 2020 Eylül

Kira zam oranı 2020 Eylül ayı rakamı TÜİK tarafından Ekim ayının ilk haftasında açıklanıyor.

Kiraya 12 aylık TÜFE oranında zam yapmak zorunlu mu?

12 aylık TÜFE ortalamasıyla açıklanan oran, ev sahiplerinin kiracıdan isteyebileceği maksimum zammı gösteriyor. Kira artışının ne kadar olacağına kiracıyla ev sahibinin kendi aralarında karar vermesi gerekiyor. Yoksa kira artışı talebi mahkemeye kadar taşınabiliyor. Ancak kiracının TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasının üzerinde bir kira artış talebini yasal olarak kabul etmeme hakkı bulunuyor.

Kira artış oranı iş yerleri için geçerli mi?

12 aylık TÜFE ortalamasıyla açıklanan rakamlar sadece konutlarda geçerli. İş yerlerinde ise “sözleşme serbestisi” uygulaması bulunuyordu.

Buna göre iş yeri kiralamalarında, kiracının kiraya her sene ne kadar zam yapacağı sözleşmede ayrıca belirtilebiliyordu. Kiracı, sözleşmede hangi oran belirtildi ise kirasını her yıl TÜİK verilerine bakmaksızın o oranda artırıyordu. Sözleşmede kira zammına ilişkin herhangi bir madde yoksa, bu durumda iş yeri sahibi kiracısından istediği oranda zam isteyebiliyordu.

Ancak bu uygulamanın 2020 yılı Temmuz ayından itibaren değiştiğini not edelim. 2020 yılı Temmuz ayından itibaren iş yeri kiralarının artışında da, tıpkı konutlarda olduğu gibi 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınacak.

2020 kira artış hesaplama örneği

2020 yılı Eylül ayı kira artışı oranı henüz belli olmadı. Ancak biz bu oranı herkesin anlaması için bu örnekte yüzde 10 olarak kabul ediyoruz.

Bu durumda ayda 2.000 TL kira veren bir kişinin zamlı kirası şöyle hesaplanacak;

Aylık kira + (Aylık kira x (Tüfe/100)

2000 + (2000 x (10 / 100))=

2000 + (2000 x 0,1)=

2000 + 200=

2.200 TL
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın