Kira zam oranı 2019 Nisan (Tüfe verilerine göre)
Kira zam oranı 2019 Ekim' İşte kiraya yapılacak zam!

Ev sahiplerinin ve kiracıların beklediği kira zam oranı her ay Tüik tarafından açıklanıyor. Kira artışları, Tüik’in Tüfe oranlarını açıklaması ile belirleniyor. Bir yıl dolduktan sonra hangi ay sözleşme bitmişse, o ayın tüfe oranlarına bakıp kira artışı yapılıyor. Tüik tarafından her ayın 4’ün de belirlenen tüfe oranlarına göre konutlara yıllık kira ücretlerinde artış yapılıyor. 2018 Nisan ayındaki verilere göre kiralar en fazla yüzde 15,35 artmıştı. Kira zam oranı 2019 yılının Nisan ayının 4. gününde evdenhaberler.com’da yer alacak. En güncel kira artışları için sitemizi takip edebilirsiniz.

Kira zam oranı 2019 Şubat

Kira zam oranı neye göre belirleniyor?

Geçmiş uygulamada üfe oranlarının konut kira artışı hesaplamasında kullanılması zorunlu oluyordu. Hesaplamada üfe oranlarından 12 aylık ortalama baz alınıyordu. Fakat 2018 senesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi planında Ocak 2019 tarihinden itibaren kira zam oranı artışları Tüfe üzerinden hesaplanıyor.  Tüik bu rakamı her ay açıklıyor. Böylece kira sözleşmesi hangi ay sona eriyorsa, o ay açıklanan Tüfe oranlarına göre zam yapılıyor.

Kira zam oranı 2019 Nisan

Nisan 2018’de Üfe üzerinden açıklanan zam oranı yüzde 15,35’idi. Ocak ayı itibarıyla Tüfe üzerinden hesaplanan kira zam oranı 4 Nisan Pazartesi sitemizde güncel olarak yayınlanacak.

Kiraya enflasyon oranında zam yapmak mecburi mi?

Hayır. Tüfe oranı, ev sahibinin kiracıdan isteyebileceği maksimum zam. Zammın ne kadar olacağına taraflar kendi arasında karar verebiliyor. Ancak bu oran Tüfe rakamlarını geçemiyor.

Kira zam oranı iş yerleri için de geçerli mi?

Normal şartlarda iş yerlerinde “sözleşme serbestisi” var. Yani iş yeri kiralamalarında kiracıya yapılacak zam hesaplaması sözleşmede belirtiliyor. Sözleşmede hangi oran belirtildi ise mal sahibi o oranda kiracıdan zam isteyebiliyor. Ancak sözleşmede kira artışına ilişkin herhangi bir oran belirtilmemişse iş yeri sahibi kiracısından istediği oranda zam isteyebiliyor. Ancak bu durumun 2020 yılı Temmuz ayından itibaren değişeceğini belirtelim. Bu tarihten itibaren iş yeri kiralamalarında da en fazla Üfe oranlarına göre zam yapılması zorunlu olacak.

Kira artış hesaplama örneği

2018 Haziran-2019 Mayıs ayları arasında ödenen aylık kiranın 1.000 TL olduğunu düşünelim. Buna göre 2019 yılı haziran ayında kira artışıyla birlikte yeni kira şöyle olacak;

Aylık kira + (Aylık kira x (Tüfe/100)

1500 + (1500 x (20 / 100))=

1500 + (1500 x 0,20)=

1500 + 300=

1800 TL

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın