Kira zam oranı 2019 Aralık! Kira artışı ne kadar olacak?
Kira zam oranı 2019 Aralık! Kira artışı ne kadar olacak?

2019 yılı aralık ayında sözleşmesi yenilenecek kiracıların, kiraya ne kadar zam yapacağı TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Kira artışı için TÜİK tarafından açıklanan “12 aylık TÜFE ortalaması” verisi kullanılıyor. Bu veri her ayın 3 veya 4’ünde açıklanıyor. Kira zam oranı 2019 Aralık ayı verisi de 4 Aralık’ta TÜİK tarafından açıklanacak. Aralık ayında açıklanacak veri, aslında Kasım ayı enflasyon rakamlarını gösteriyor. Ancak veriler Aralık ayında sona eren kira sözleşmelerinde uygulanıyor. 2019 yılı Aralık ayı kira zam oranı açıklandığında, örnekleriyle ilk olarak Evdenhaberler internet sitesinde yer alacak.

Kira zam oranı 2019 Aralık! Kira artışı ne kadar olacak?

Kira zam oranı hangi veriye göre belirleniyor?

Kira zam oranı “12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi Ortalaması (TÜFE)” baz alınarak belirleniyor. TÜİK bu veriyi her ayın ilk haftasında güncelliyor. Böylece kiracının sözleşmesi ne zaman sona eriyorsa, ev sahibi o ay açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam talep ediyor.

Kira zam oranı 2019 Aralık

Kira zam oranı 2019 Aralık ayı rakamı TÜİK verileri açıklandığında belli olacak. Kira artış oranında dikkate alınan 12 aylık TÜFE ortalaması dahil tüm enflasyon verileri TÜİK tarafından 4 Aralık 2019 tarihinde açıklanacak. (Aralık ayında Kasım ayı enflasyon verileri açıklanıyor)

Eylül ayında açıklanan verilere göre Ağustos ayı “12 aylık TÜFE ortalaması” yüzde 19,62 olarak gerçekleşmişti. Ardından bu rakam hızla geriledi. Gerilemenin sebebi ise 2018 yılının ikinci yarısında yükselen dolar ve enflasyon rakamlarıydı. 2019 yılının ikinci yarısında rakamlar bir önceki yıla kıyasla düşünce enflasyon rakamları da hızla geriledi. Bu yüzden aralık ayında açıklanacak kasım ayı enflasyon verileri çok yüksek çıkmazsa, yıllık enflasyonda önemli oranda düşüş yaşanacak.

Kiraya zam yapmak zorunda mıyım?

Aslında TÜİK tarafından açıklanan oran, ev sahiplerinin kiracıdan isteyebileceği en yüksek zammı belirliyor. Ancak aslında kira zammının ne kadar olacağına, kiracıyla ev sahibinin birlikte karar vermesi gerekiyor. Yoksa kira artışı mahkemeye taşınabiliyor. Ancak ev sahibinin 12 aylık TÜFE ortalamasının üzerinde bir kira artış talebi yasal olarak kabul edilmiyor.

İş yerlerinde kiralara ne kadar zam yapılacak?

İş yeri kira artışları TÜFE’ye göre hesaplanmıyor. İş yerinde kira artışları sözleşmeye göre belirleniyor. Kiracı, sözleşmede hangi oran belirtildi ise kirasına her yıl o miktarda zam yapıyor. Eğer sözleşmede kira zammına ilişkin herhangi bir sınırlama yoksa, iş yeri sahibi kiracısından sınırlama olmaksızın istediği oranda zam isteyebiliyor. Kiracının ise yüksek zam talebini mahkemeye taşıma ve emsal kira talep etme hakkı bulunuyor.

Ancak kira artışının sınırlandırılmadığı bu uygulama 2020 yılı Temmuz ayından itibaren sona eriyor. Bu tarihten itibaren iş yeri kiralarının artışında da, tıpkı konutlarda olduğu gibi 12 aylık TÜFE ortalaması üst sınır olacak.

Kira artış hesaplama örneği 2019 Aralık

2019 yılı Aralık ayı kira artışını hesaplamak için, TÜİK tarafından 12 aylık TÜFE ortalamasının açıklanması gerekiyor.

Biz örnek hesaplama yapmak için 12 aylık TÜFE ortalamasının yüzde 12 olduğunu farz edelim. Bu durumda ayda 1.000 TL kira veren bir kişinin zamlı kirası şöyle hesaplanacak;

Aylık kira + (Aylık kira x (Tüfe/100)

1000 + (1000 x (12 / 100))=

1000 + (1000 x 0,12)=

1000 + 120=

1.120 TL
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın