Kentsel dönüşüm yapan belediyelere faizsiz kredi verilecek
Kentsel dönüşümle ilgili yayımlanması beklenen Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile faiz desteğinin kapsamı genişletiliyor. Bireysel kredilerin yanı sıra belediyelerin kullandıkları kredilere ve kurumsal kredilere de faizsiz veya düşük faizle kredi verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, KHK’nın içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gürgen, “Bölgelere göre farklı katsayıda faiz desteği sağlayacağız. Acil olan ama nakit dönüşümü olamayacak yerlere faizsiz destek vermemiz lazım ki dönüşüm sağlansın” dedi.

Belediyelere faizsiz kredi

Gürgen, “Şuanda vatandaş olarak ben evimi yaparken bankadan kredi alıyorum, kredimi geri öderken devlet bana faiz desteği veriyor. Diyelim ki, 11-12 puan olan faizin 4 puanını ben ödüyorum. Şimdi biz belediyelere de faizsiz kredi vereceğiz. Yani belediyelere de faiz desteği geliyor. Gerekirse Belediyelere faizsiz kredi verilecek. Bir belediye bir proje yürütecek. O projeyi yürütürken paraya ihtiyacı var. Gidecek bir yerden borçlanacak. İster bakanlıktan, ister İller Bankası’ndan. Bunun faizine biz destek vermek suretiyle belediyenin işini kolaylaştıracağız” diye konuştu.

Maliyetler düşecek

Sadece hak sahiplerine değil müteahhitlere de faiz desteği vereceklerini belirten Gürgen, “Finansal destekte faiz yükünü en azından devlet yüklenirse, belediyenin, müteahhidin maliyeti düşecek.”dedi. Bireysel kredilerde faizin yüzde 11-12 oranında, kurumsal kredilerde ise İller Bankası’ndan alınan kredi faizlerinin yaklaşık yüzde 8-9 oranında olduğunu ifade eden Gürgen, “8-9’un faiz desteğini biz rahatlıkla verebiliyoruz. Hepsini bile karşılayabiliriz” dedi. Arsanın ya da konutun kıymetli olduğu yerleri herkesin talep ettiğini anlatan Gürgen şunları kaydetti: “Ama bir de gayrimenkulün para edemediği yerler var. Asıl buralardaki dönüşümü hızlandırmak için bölgelere göre faiz katsayı desteği vererek çözüm bulunabilir.”

Tüm iller faydalanabilir

Türkiye’deki arsa fiyatlarının İstanbul gibi olmadığını söyleyen Gürgen, “Metrekaresi 8 bine 12 bine gayrimenkul satılmıyor, maliyetlerini 110 bin liraya yapıyor, satıyor 120 bin liraya. Böyle yerler var bunları dönüştürmek lazım, bu biraz onlara destek olacak. Bunu sırf Doğu, Güneydoğu için düşünmeyin, İstanbul’un göbeğini de düşünün Ankara’nın göbeğini de düşünün, oralarda her taraf para etmiyor” dedi. Kentsel dönüşümde kendisini dönüştürmeye yetmeyecek yerler olduğuna işaret eden Gürgen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bölgeleri de parasal olarak finanse etmemiz lazım.”

Tek bir yöntem olacak

Vedat Gürgen, KHK ile gelen bir diğer düzenlemenin Belediye Kanunu ve 6306 sayılı Kanun’la yapılan dönüşümler hakkında olduğunu söyledi. Gürgen, “İkisinin de kendine göre koşulları var. Bu kanunda riskli alan içinde olursa 3’te 2 ile anlaşma sağlanıyor. Belediye kanununa göre olursa orada bu avantaj yok. Şimdi ikisinin entegrasyonu yapılarak dönüşüm alanlarının önleri açılacak. Artık entegrasyonda tek bir yöntem olacak” dedi.

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın