Kanal İstanbul’un güzergahı kesinleşti mi?
İstanbul’da konut fiyatlarını etkileyen en önemli faktör şüphesiz ulaşım. Özellikle metro ağının yaygınlaşması, metroya yeni kavuşacak ilçelerde de fiyatları artırıyor. Ancak metro projeleri dışında bir proje daha var ki, geçtiği bölgelerin kaderini belki de ulaşım projelerinden daha fazla etkileyecek. O da Kanal İstanbul projesi. Peki gayrimenkul fiyatlarını bu kadar etkilemesi beklenen proje nereden geçecek? Kanal İstanbul’un güzergahı netleşti mi? Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek? Neredeki gayrimenkullerin fiyatları yükselecek? İşte olası cevapları!

Kanal İstanbul’un güzergahı netleşti mi?

Öncelikle projenin henüz kamuoyuna açıklanmış net bir güzergahı yok. Ancak parça parça yapılan açıklamalardan ve halen devam eden zemin etüt çalışmalarının yürütüldüğü noktalardan anlaşıldığı kadarıyla güzergah 3. Havalimanı ile Terkos gölü arasından başlayacak. Sazlıbosna Barajı’nın batısından dönerek Küçük Çekmece Gölü’ne ulaşacak. Güzergaha göre kanal,  gölün üzerinden denize kavuşacak.

Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Eğer zemin etüt çalışmalarında bir sorun çıkmaz ve projenin güzergahı yukarıdaki şekilde onaylanırsa, projeden 4 ilçe yararlanacak. Bu ilçeler Arnavutköy, Başakşehir, Esenyurt, Avcılar ve Küçükçekmece.

Halen İstanbul’un en ucuz ilçelerinden biri olan Arnavutköy, 3. Havalimanı’nın yanı sıra bir de boğaza sahip olmuş olacak. Kanalın kenarlarına yapılması planlanan 250’şer bin nüfuslu iki yeni yerleşim alanı, bölgeyi daha da değerli kılabilir.

Başakşehir, kanalın ilerleyeceği hat üzerinde değerlenecek bir başka bölge. Bölgede zaten çok sayıda proje yürütülüyor. Ulaşım sorunları da metroyla çözülmeye çalışılan Başakşehir, Kanal İstanbul ile değerlenebilecek yerlerin başında geliyor.

Esenyurt, tam olarak kanalın güzergahında sayılmasa da, Küçükçekmece gölünün bir tarafı Esenyurt’a ait. İstanbul’da ortalama metrekare fiyatı en düşük ilçe olan Esenyurt, aynı zamanda en kalabalık yerlerin de başında geliyor. Çok sayıda projenin yapıldığı ilçeye, 2020 yılında da metro gelecek. Esenyurt hem Kanal İstanbul hem de metroyla bir miktar değerlenebilir. En azından “ucuz ilçe” sıfatını daha dış ilçelere bırakabilir.

Sonuncu ve belki de en önemlisi ise Küçükçekmece. Çünkü proje sadece kanaldan oluşmuyor. Aynı zamanda kanalın denize kavuştuğu noktaya adacıklar yapılması düşünülüyor. Yani Küçükçekmece sahiline yakın yerler, ada manzarasına kavuşacak. Oluşturulacak olan adaların içeriğine göre de adanın karşısında kalacak Küçükçekmece ekstra değerlenecek.

Avcılar ise hem gölün kenarında bulunması, hem de kanalın güzergahı üzerindeki Ispartakule ile değerlenme potansiyeline sahip.

Bazısı az bazısı çok ancak İstanbul’un en ucuz ilçeleri arasında yer alan bu 5 ilçenin hem kaderi hem de değeri, Kanal İstanbul’dan etkilenecek.

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın