İşte ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi!
Kanal İstanbul projesi güzergahı nereden geçecek? Köprüler nerede olacak? Limanlar nerede? Uzunluk, derinlik ve genişlik ölçüleri neler?

Kanal İstanbul projesi belki de Türkiye’nin şimdiye kadar gerçekleştireceği en büyük proje. Sonuçları yönündeki tartışmalar bir yana, proje İstanbul’u hem değiştirecek, hem de değerli hale getirecek. Kanal İstanbul’un güzergahı, kanalın üzerinden geçecek köprüler, dolgu yapılacak alanlar, yat limanları ve kurulması düşünülen yeni yerleşim yerleriyle Kanal İstanbul Projesi yüzyılın projesi olmaya aday. Peki Kanal İstanbul tam olarak nereden geçecek? Yat limanları nerede olacak? Sazlıbosna ve Küçükçekmece gölleri ne olacak? Bütün bu soruların cevapları ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi haberimizde…

Kanal İstanbul’un güzergahı nerelerden geçecek?

Kanal İstanbul’un güzergahı için 5 alternatif üzerinde çalışma yürütülüyordu. çalışma tamamlandı ve Kanal İstanbul’un şu güzergahta yapılmasına karar verildi;

Kanal İstanbul Karadeniz kıyısından, Karaburun ile Yeniköy’ün arasından başlayacak.

 • 3. Havalimanı ile Terkos gölünün arasından geçecek
 • Tayakadın ile Boyalık Köyleri arasından ilerleyecek
 • Sazlıbosna Barajı’na en kuzey noktadan girecek
 • Sazlıbosna Barajı içinden devam edecek
 • Sazlıbosna Barajı’nın en güneyinden, Deliklikaya ile Şamlar’ın arasından çıkacak
 • Sazlıdere boyunca ilerleyecek
 • Altınşehir’in yanından, Ispartakule viyadüğünün altından geçerek Küçükçekmece gölüne girecek
 • Küçükçekmece gölünün içinden ilerleyerek E5 Avcılar yolundan Marmara denizine ulaşacak.

Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Kanal İstanbul 4 ilçeden geçecek.

 • Küçükçekmece
 • Avcılar
 • Başakşehir
 • Arnavutköy

Kanalın 7 kilometrelik bölümü Küçükçekmece’den, 3,5 kilometrelik bölümü Avcılar’dan (Ispartakule ve Altınşehir), 6,5 kilometrelik kısmı Başakşehir’den, 28,5 kilometrelik bölümü ise Arnavutköy ilçesinden geçecek.

Kanal İstanbul’un projesi maliyeti

ÇED Raporu‘na göre Kanal İstanbul maliyeti yaklaşık 75 milyar TL olacak.

Kanal İstanbul’da kaç kişi çalışacak?

Kanalın inşaat aşamasında 5 bin, işletme aşamasında ise 1000 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Kanal İstanbul projesi ne zaman bitecek?

Projenin 2020 yılı içinde ihale edilmesi ve 7 yıl içinde de tamamlanması planlanıyor. Bu durumda kanalın 2027 yılında hizmete açılacak.

Uzunluğu kaç kilometre olacak?

Kanal 45 kilometre uzunluğa sahip olacak . Kanalın derinliği ise 20,75 metreyi bulacak. Kanalın en dar yeri 275 metre, en geniş yeri ise 1453 metre olacak.

Adalar nerelere yapılacak?

Kanal İstanbul’dan çıkarılacak hafriyatla İstanbul’un Marmara denizine 3 ada grubu yapılacaktı. Ancak yeni ÇED Raporu’nda bu üç ada, ekonomik olmadığı gerekçesiyle çıkartıldı.

Yani Kanal İstanbul Adaları yapılmayacak.

Hangi büyüklükte gemiler geçecek?

Kanaldan geçecek gemilerin maksimum boyutları da belirlendi.

Buna göre kanaldan geçecek konteyner gemileri maksimum 120 bin groston yüke sahip olacak. Bu gemilerin uzunluğu 350 metreyi, genişliği ise 49 metreyi geçemeyecek. Gemilerin 17 metresi suyun altında olabilecek.

Kanaldan geçecek akaryakıt gemileri için maksimum yük 145 bin groston olacak. Bu gemilerin uzunluğu 275 metreyi, genişliği ise 48 metreyi geçemeyecek. Gemilerin 17,2 metresi suyun altında olabilecek. Gemilerin maksimum yükseliği ise 58 metre olacak.

Kanal İstanbul’dan ne kadar hafriyat çıkarılacak?

Proje kapsamında yapılacak kazılardan 1,1 milyar metreküp hafriyat çıkartılacak.

Kanal İstanbul Küçükçekmece yat limanı nereye yapılacak?

İşte ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi!

Proje kapsamında inşa edilmesi planlanan 2 yat limanından ilki Halkalı Garı ile Hatboyu caddesi’nin önüne yapılacak. Liman 1200 yat kapasitesine sahip olacak.

Sazlıdere yat limanı nereye yapılacak?

Proje kapsamında yapılacak bir diğer yat limanı olan Sazlıdere yat limanı ekonomik olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Kanal İstanbul Karadeniz konteyner limanı

İşte ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi!

Proje kapsamında Karadeniz kıyısında bir adet konteyner limanı yapılacak. Karaburun ile Yeniköy arasında yapılacak olan limanın boyu 4,8 kilometre, su derinliği ise 18 metre olacak. Liman 1500 hektarlık lojistik alanla da desteklenecek.

Kanal İstanbul Marmara konteyner limanı

İşte ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi!

Kanal İstanbul kapsamında, kanalın Marmara Denizi girişine yapılacak olan konteyner limanı, Avcılar Denizköşkler sahiline inşa edilecek. Her biri 360 metre uzunluğundaki 4 yanaşma alanı bulunacak olan limanın derinliği 18 metre olacak. Limanın 18 hektar konteyner alanına sahip olması ve yılda 500 bin TEU kapasiteye sahip olması planlanıyor.

Köprüler nerede olacak?

1- Florya-Avcılar E5 kara yolu

İşte ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi!

Kanal İstanbul kapsamında toplam 6 adet köprü yapılacak. Köprülerden ilki halen kullanılan Florya-Avcılar E5 kara yolunun yerine yapılacak.

2- TEM Ispartakule Viyadüğü

TEM Ispartakule Viyadüğü

İkinci köprü ise TEM Ispartakule viyadüğünün yerine yapılacak. Gemilerin altından geçmesine imkan vermesi amacıyla viyadüğün yükseltilmesi gerekiyor.

3- Kayaşehir – Bahçeşehir köprüsü

Kayaşehir - Bahçeşehir köprüsü

Kanal İstanbul üzerine yapılacak 3. köprü ise Sazlıdere Barajı’nın güney çıkışında yer alacak. Köprü ile Kayaşehir’in Bahçeşehir’e bağlanması öngörülüyor.

4- Eski Edirne Asfaltı Köprüsü

Eski Edirne Asfaltı Köprüsü

Proje kapsamında yapılacak olan 4. köprü Sazlıdere Barajı’nın en kuzey ucuna yapılacak. Halen bu noktada Eski Edirne Caddesi bulunuyor. Köprüyle Eski Edirne Caddesi’nin kanalın diğer tarafına uzanması sağlanmış olacak.

5- Kuzey Marmara Otoyolu köprüsü

Kanalın üzerine yapılacak olan 5. köprü ise Kuzey Marmara otoyolu kapsamında inşa edilen otoyol için yapılacak.

6- Germe-Kızılcaali D020 Köprüsü

6. köprü ise Germe-Kızılcaali yolu olarak da bilinen D020 yolu üzerinde inşa edilecek.

Hangi güzergahlar üzerinde çalışıldı?

kanal istanbul alternatif güzergahlar

Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna göre, 5 farklı alternatif güzergah incelenmiş.

Rapora göre birinci güzergah olan 67 kilometre uzunluğundaki Silivri-Çatalca-Karacaköy güzergahı, İstanbul’un suyunu sağlayan Terkos Gölü’ne giden bir çok dereyi kesiyor. Terkos Gölü’nü işlevsiz hale getireceği söylenen güzergahın bu nedenle tercih edilmediği belirtiliyor.

Rapora göre ikinci alternatif güzergah ise 57 kilometrelik Silivri-Çatalca-Durusu yolu. Bu güzergahın tercih edilmemesinin nedeni ise birinci seçeneğe benziyor. Ayrıca kanal tren yolunu da kesiyor.

Üçüncü alternatif güzergah ise 49 kilometre uzunluğundaki Büyükçekmece-Yassıören-Durusu hattı. Bu hat için Büyükçekmece Baraj Gölü işlevini tamamen kaybederken, tercih edilen güzergahtaki gibi Sazlıdere’yi de etkiliyor.

Dördüncü alternatif ise mevcutta kabul gören güzergah. Bu güzergahla iptal edilecek olan Sazlıdere Barajı, kirlenme ihtimali en yüksek baraj olarak ifade ediliyor.

Beşinci ve sonuncu güzergah ise Küçükçekmece-Başakşehir-Ağaçlı koridoru. Alibeyköy Barajı’nı devre dışı bırakacak olan bu güzergah ayrıca çok sayıda taş ocağı madenine sahip olduğundan zemin açısından en problemli güzergah olarak görünüyordu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın