Kan testiyle meme kanseri teşhisi mümkün olacak!
Çok yakında sadece bir kan testiyle, meme kanseri teşhisi yapılabilecek. Meme kanseri olup olmadığınızı ya da meme kanseri riski altında olup olmadığınızı bile öğrenebileceksiniz. Üstelik kanser olmadan 5 yıl önce. Bu yeni buluş İngiltere’den.

Kan testiyle 5 yıl öncesine kadar meme kanseri teşhisi

Meme kanseri: Yeni bulunan bir kan testi ile meme kanseri 5 yıl öncesinden saptanması öngörülüyor. Araştırmacılar, herhangi bir semptom daha ortaya çıkmadan 5 yıl önce meme kanserini saptamaya yardımcı olabilecek bir kan testi geliştiriyor. Bu yöntem aynı zamanda geleneksel mamogramlardan daha az rahatsız edici ve daha uygun maliyetli olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, meme kanseri tüm dünyadaki kadınlarda en yaygın görülen kanser tipidir. Bununla birlikte, çoğu meme kanseri türü tedavi edilebiliyor. Doktorlar meme kanserinde, erken teşhis ve tedavi sonrası hayatta kalma oranlarının yüksekliğine vurgu yapıyorlar.

Ayrıca, meme kanseri her zaman belirgin semptomlar üretmiyor. Erken tesbit her zaman çok önemli olmakla birlikte, geç tanı ise tedavinin etkinliğini etkileyebiliyor.

Son zamanlarda, Birleşik Krallık’taki Nottingham Üniversitesi’nden araştırmacılar, belirli antikorların varlığını tarayan bir kan testinin meme kanserini erken ve kolay tespit etmeye yardımcı olabileceğini belirttiler.

Kanser olan bir insanın antijen ürettiğini ve bunların immün tepkiye neden olan maddeler olduğunu keşfettiler. Bağışıklık sistemimiz daha sonra otoantikorları serbest bırakarak bu maddeleri gidermeye çalışıyor.

Bu bağlamda, kandaki bu antikorları tespit edebilecek ve meme kanseri olup olmadığını gösterecek bir kan testi geliştirmeye başlandı.

İlk önce meme kanserine özgü tümörle ilişkili antijen panelleri geliştirildi. Bu ise, kanda meme kanserine ait otoantijen varlığını saptanmasına izin verdi.

Kan testiyle meme kanseri teşhisi mümkün olacak

Testler makul doğruluk oranı taşıyor

Yeni bir çalışma için 90 gönüllü kanser hastasından kan örnekleri toplandı. Araştırmacılar, kullandıkları bilinen 40 kanser antijenine karşı üretilen otoantikorları aramak için özel tarama sistemini kullandılar ve 27 kanser antijeniyle ilişkili olduğu sonucuna vardılar.

Nottingham Üniversitesi yazarlarından,doktora araştırmacısı Daniyah Alfattani şöyle diyor :”Bu çalışmanın sonucu şunu gösterdi; Meme kanseri özel kanser antijenine karşı otoantikorlara neden oluyor. Kandaki bu antikorları tanımlayarak kanseri makul bir doğrulukta tespit edebiliyoruz”

Bu yenilikçi kan testi ile, görünür belirtiler ortaya çıkmadan 5 yıl öncesine kadar meme kanseri varlığını uzmanlar tarafıdan tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Daniyah Alfattani kısa bir süre önce, İngiltere/Glasgow’da 2019 Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü konferansında bu bilgileri sundu.

Sonuçlar Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsüne sunuldu

Toplamda, ekip kendilerine yanıt veren otoantikorları taramalarını sağlayan üç TAA (Tümörle ilgili antijen) paneli geliştirdi. Araştırmacılar, bir panelde daha fazla TAA bulundukça, kan testi sonuçlarının daha doğru olduğunu belirtti.

Beş TAA içeren panel, meme kanseri hastalarından gelen örneklerin% 29’unda meme kanserinin doğru tespitini kolaylaştırdı. Ayrıca kontrol grubundaki örneklerin %84’ünde meme kanseri olmadığını doğruladı.

Yedi TAA içeren panel, kanserli insanlardan toplanan örneklerin% 35’inde meme kanserinin doğru şekilde tespit edilmesine izin verdi ve kanserli olmayan insanlardan alınan örneklerin% 79’unda kanser olmadığını doğrulanmış oldu.

Son olarak, dokuz TAA içeren panel, meme kanserli bireylerden alınan numunelerin %37’sinde kanser tespitine yol açtı ve kontrol numunelerinin% 79’unda kanser olmadığını doğruladı.

Alfattani, “Bu testi geliştirmemiz ve daha fazla doğrulamamız gerekiyor,” diyor. “Ancak, bu sonuçlar cesaret verici ve erken meme kanseri için bir sinyal tespit etmenin mümkün olduğunu gösteriyor.”

“Testin doğruluğunu iyileştirdikten sonra, hastalar erken kanser tespitini için basit bir kan testi yaparak sonuca ulaşabilecekler.”

Araştırmacılar şimdi bu misyonu, meme kanseri olan 800 kişiden kan örneklerini dokuz TAA paneline karşı test ederek ilerletiyorlar. Beklenti ise test sonuçlarında daha yüksek doğruluk sağlanacağı yönünde.

Alfattani: “Erken meme kanseri teşhisi yalnızca bir kan testi yapılarak öğrenileceği için düşük maliyetli olacak. Ayrıca mamografi gibi mevcut yöntemlerle karşılaştırıldığında uygulanması daha kolay bir tarama yöntemi olacak” diye açıklıyor.

Ekip, bu araştırmanın yakın gelecekte tam fon sağlaması durumunda, testin önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde kamuya açık olabileceğine inanıyor.

Akciğer, pankreas, kolorektal ve karaciğer kanserleri dahil olmak üzere diğer kanser türleri için benzer testler geliştirilmektedir.

Umarız biran önce bu testler geliştirilir ve tek bir kan testiyle meme kanseri ve diğer kanserlerin teşhisi yapılabilir. Sağlıkla kalın..

Diğer sağlık haberlerimizi merak ediyorsanız lütfen tıklayın.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın