KAMU ARAZİLERİ TURİZMCİLERE İHALESİZ VERİLECEK

Turizm tesisi hizmet alanı olarak görülen kamu arazileri, turizmcilere ihalesiz verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile arazilerin ihalesiz olarak turizmcilere verilmesinin yolu açıldı. Bu konuda kararı ise cumhurbaşkanı verecek. Bu alanların turizmcilere tahsisi kararını, parlamenter sistem yürürlükteyken bakanlar kurulu ve başbakan verebiliyordu. Yönetmelikteki en önemli değişiklik ise arazilerin tahsis bedellerinin 5’te birine düşürülmüş olması. Arazinin tahsisinin yapılacağı kişi veya kuruluşların söz konusu bölgede kamu arazisi üzerinde turizm tesisi bulunması gerekiyor. İşte detaylarıyla kamu arazilerinin turizmcilere tahsisi…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

KAMU ARAZİLERİ TURİZMCİLERE İHALESİZ VERİLECEK

KAMU ARAZİLERİ TURİZMCİLERE İHALESİZ VERİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınladı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis iznini ihalesiz olarak Cumhurbaşkanı verecek.

“Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in tam metnine BURADAN ulaşabilirsiniz.

UYGUN FİYATA TAHSİS EDİLECEK

Yönetmelikte yapılan değişiklik, turizmciler için önemli avantajlar içeriyor.

Buna göre en önemli avantaj şüphesiz kiralama bedelinde.

Beş yıldızlı otellerin ve tatil köylerinin yakınında bulunan kamu arazileri, bir yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden hesaplanarak turizmcilere verilecek. Beş yıldızlı otel arazilerinde tahsis bedeli 2018 yılı için 146 bin, bir yıldızlı oteller içinse 27 bin lira. Bu durumda turizmciler kamu arazilerini olması gerekenin 5’te birinden daha uygun fiyata kiralamış olacak.

DUYURU VE İHALE YOK, GEREKİRSE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ VAR

Yönetmeliğe göre, arazi tahsislerinde duyuru ve ihale zorunluluğu olmayacak. Kamu yararı veya zorunlu durumlarda da imar değişikliği yapılabilecek.

HANGİ TURİZM ALANLARI İHALESİZ TAHSİS EDİLECEK?

Turizm tesisi hizmet alanlarının tahsisi yönetmeliğine göre kamu arazisinin tahsisi herkese yapılamayacak. Kamu arazileri yalnızca “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi”, “Turizm Alan ve Turizm Merkezleri” ilan edilmiş yerlerdeki kamu arazilerinde yatırımı bulunan turizmcilere verilebilecek.

Bu yerler arasında Antalya Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side ile Muğla Bodrum; Aydın Kuşadası; İstanbul Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı; Bolu Köroğlu; Bursa Uludağ; Rize Çamlıhemşin; Trabzon Tonya, Maçka; Nevşehir Kapadokya gibi turizm açısından önemli noktalar bulunuyor.

Ayrıca Uludağ, Kemer, Olimpos, Beydağları gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki Milli Parkların planlarına da turizm tesisi hizmet alanı eklenecek ve bu alanlar da yine ihalesiz tahsis edilebilecek.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*