İşte Kanal İstanbul ÇED Raporu (Raporun tamamı)
Kanal İstanbul ÇED Raporu indirilebilir tam haliyle ilk kez Evden Haberler’de. Raporda ayrıntısıyla Kanal İstanbul’un güzergahı, yapılması düşünülen adaların tam yerleri, Kanal İstanbul’un geçtiği noktalar, yapılması düşünülen yat limanları ve köprülerin tam yerleri görünüyor.

Kanal İstanbul ÇED Raporu

312 sayfalık raporda Kanal İstanbul’la ilgili tüm ayrıntılar yer alıyor. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından askıya çıkarılan ancak ardından görünmez hale getirilen Kanal İstanbul ÇED Raporu’nun tamamına Evden Haberler’den ulaşabilirsiniz.

Kanal İstanbul Çevresel Etki Değerlendirne Raporu’nun tamamı BURADAN indirilebilir. (Dosya 141 MB büyüklüğündedir)

Kanal İstanbul Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nda neler var?

ÇED Raporu’nda, projenin geçeceği tüm noktalar, adaların yer alacağı noktalar ve büyüklükleri, yat limanları ve dolgu alanlarının tam yeri bulunuyor. Kanal İstanbul’un rakamlarla anlatıldığı ÇED Raporu, bölgede yatırım yapmak isteyenlerin cep rehberi niteliğinde.

Yaklaşık 60 milyar TL’ye mal olması planlanan Kanal İstanbul projesi, geçeceği çevrede gayrimenkul fiyatlarını büyük oranda etkileyecek. Bu nedenle kanalın tam güzergahı büyük önem taşıyor.

Ayrıca Kanal İstanbul projesinden elde edilecek hafriyatla İstanbul’un Marmara Denizi’ne bakan kısmında 3 ada grubu inşa edilecek. Bu ada gruplarının konumu, büyüklükleri de Marmara Denizi’ne bakan ilçeler açısından önemli. Şimdiye kadar yük gemileri manzarasına sahip olan çok sayıda deniz manzaralı bina, ada manzarasına kavuşacak.

Bir diğer önemli nokta ise yapılacak olan yat limanları. Küçükçekmece ve Sazlıbosna göllerine yapılacak olan yat limanları da kendilerine yakın konumdaki gayrimenkul projelerini etkileme potansiyeline sahip.

Kanal boyunca inşa edilecek köprüler ve hem Karadeniz hem de Marmara’ya yapılacak dolgu alanları ve limanlar da fiyatlar açısından etki yeteneğine sahip.

Bu nedenlerle ayrıntısıyla ÇED raporu oldukça büyük önem taşıyor.

Evden Haberler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sayfasında gizli durumda olan ÇED Raporunu paylaşarak takipçilerine büyük bir hizmette bulunuyor.

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın