İŞTE GAYRİMENKUL ZENGİNİ BAŞKAN TRUMP’IN SERVETİ!
ABD Başkanı Donald Trump’ın serveti 200 milyon dolarlık düşüle 3,5 milyar dolara geriledi. Trump’ın servetindeki bu düşüşün temel nedeni ABD’de gerileyen gayrimenkul fiyatları.

Zenginler listesinde 220 basamak geriledi

Trump başkan seçildikten sonra bazı alanlarda kazandığı parayı ikiye katladı. Seçimlerden bu yana Trump’ın Palm Beach’teki Mara-Lago Kulübü’ne giriş ücreti ikiye katlanarak 200 bin dolara fırladı. Başkan Trump’ın Las Vegas kulesinde çatı katları rekor fiyatlara satılıyor. Trump’ın yemin töreni sırasında misafirler Trump’m Washington’daki yeni otelinde bir gece konaklayabilmek için 18 bin dolar ödediği biliniyor. Ancak buna rağmen FORBES, başkanın seçim öncesine kıyasla 200 milyon dolar yoksullaştığını tahmin ediyor. Bu da Trump’ın dünya sıralamasında 220 basamak birden gerilemesi anlamına geliyor.

Servetteki düşüşün nedeni Manhattan

Trump’ın servetinin düşüş nedeni, Trump’ın şirketinin tüm dünyada iş yapmasına rağmen hala Manhattan merkezli bir gayrimenkul şirketi olması. Donald Trump’m 3,5 milyar dolarlık tahmini servetinin yüzde 40’ı, Trump Tower ve ona 1-1,5 kilometre uzaklıktaki yedi binadan oluşuyor. Bu mikropazarda olup bitenler Donald Trump’ın servetini dünyadaki her şeyden daha fazla etkiliyor. Son dönemde bu semt biraz sıkıntı içinde. Trump Tower’ın net faaliyet kârı düştü. Ayrıca Trump başkanlık kampanyasına ve Trump Üniversitesi ile ilgili tazminat davası anlaşmasına milyonlarca dolar harcadı. Trump Ailesi genel anlamda iyimser. Başkanın en büyük oğlu Eric Trump, “Otellerde işler harika, golf kulüpleri de muhteşem iş yapıyor” diyor ve “Büyük fedakarlıklarda bulunduk” diye de ekliyor, pas geçmek zorunda kaldıkları uluslararası anlaşmaları kastederek.

 

İşte Trump’ın serveti

Trump, New York’taki Trump Towers’ta 22 bin metrekare genişliğinde ofise sahip. Trump’ın bu binadaki mal varlığının toplam değeri borçlar düşüldükten sonra 286 milyon dolar. Başkanlık kampanyası sayesinde dünyanın en ünlü binalarından biri haline gelen Trump Tower, bölgede gayrimenkul değerlerinin düşmesi ve 2016’da net faaliyet gelirinin tahminen yüzde 9 azalmasıyla darbe yedi. Binanın başlıca perakende kiracısı Gucci, seçimin işleri üzerindeki etkisi hakkında yorum yapmıyor.

Trump, 1290 Avenue of the Americas New York’un da yüzde 30 sahibi. Trump’ın bu hissesi de 347 milyon dolar değerinde.

Trump, New York’taki Niketown’un arazisini 2079’a kadar kiralamış durumda. Buradaki tek kiracısı Nike. Trump’ın bu mülkü 365 milyon dolar değerinde. Nike’ın aralık ayında birkaç blok güneydeki yeni bir mekan için 700 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığı biliniyor.

Trump, kendi yaptığı Trump Tower binasında 64 milyon dolarlık bir Penthouse daireye de sahip. Daire 2 bin 787 metrekare genişliğinde. First Lady Melania ve oğlu Barron’ın evi, seçim öncesine göre metrekare olarak büyümüş görünüyor ama FORBES, Trump’ın yıllardır evlerinin büyüklüğünü abarttığı kanısında. Trump evin 3 bin 65 metrekare olduğunu iddia ediyor; belediye kayıtları evin genişliğini bin 21 metrekare olarak gösteriyor.

2194 yılına kadar Trump’a ait olan 40 Wall Street arazisini değeri 365 milyon dolar. Manhattan’ın merkezinde gayrimenkul bir canlanma içinde; bu da kentin finans bölgesindeki bu ikonik kulenin değerini yukarı çekiyor.

Kış Beyaz sarayı olarak da adlandırılan Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago, Palm Beach kulübünün değeri 175 milyon dolar. Trump bu özel kulübün üyeleri arasında Isaac Perlmutter, Richard Lefrak ve Jeff Greene gibi milyarderler bulunuyor. Mülk, artan popülaritesi ve Palm Beach’te gayrimenkul fiyatlarının sürekli yükselmesi neticesinde değerlendi.

Trump’ın dünyanın bir çok ülkesindeki otelleri yöneten şirketinin değeri ise 220 milyon doları buluyor.