ÇAMLICA TV KULESİ TIME LAPSE ÇEKİMİNİ İKM YAPIYOR!
Time lapse çalışmasını İKM Prodüskiyon’un yaptığı 360 metrelik TV kulesinde betonarme kısım sona ermişti. İKM Prodüskiyon, şimdiye kadar projeyi 30 bin fotoğrafla görüntüledi. Proje tamamlandığında yaklaşık 60 bin fotoğraf çekilmiş olacak.

Çamlıca vericileri tek noktada toplanıyor

Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca tepelerindeki radyo ve televizyon antenlerini tek bir noktada toplamak için ve Çamlıca’da görüntü kirliliğinin önüne geçmek için yapımına başlanan Küçük Çamlıca Kulesi’nde son aşamaya gelindi.

360 metrekarelik dev kulenin 2018’in ilk ayında bitmesi planlanıyor. Projede 200 metrelik betonarme kısım tamamlandı.

Kulenin tepesine 160 metrelik anten yerleştirilecek

Tamamlandığında Paris’teki Eyfel Kulesi’nden 33 metre daha yüksek olacak olan dev kulede 160 metre uzunluğundaki çelik anten yerleştirildi.

Kulenin yapımını ve dış kaplama işini üstlenen Metal Yapı Holding, kulenin içine hidrolik sistem kurarak 1300 ton ağırlığındaki çelik anteni yerleştirdi.

Çamlıca TV Tower’da çelik antenin yapımına başlandı. Beton üstüne monte edilecek anten beton bloğun içinden hidrolik basınçla 200 metre yüksekliğe çıkarılacak. Kule tamamlandığında 360 metrelik yüksekliğe sahip olacak.

Anten kulenin içinde yapılıyor

Metal Yapı Holding’den makine mühendisi Selami Gürel, proje ile ilgili bilgiler verdi.

Türkiye’de bu kadar uzun ve ağır çelik anteni, 200 metre yüksekliğe çıkaracak bir vincin olmadığını söyleyen Gürel, “160 metrelik çelik anten yapısını 11 parçaya bölerek imal ediyoruz. Bu parçaları betonarme kulenin kapısından içeri sokarak üst üste kaynatacağız. Bu şekilde 1300 tonluk çelik anteni betonarme yapı içinde monte edeceğiz” diye konuştu.

Gürel, 1300 tonluk anteni kule içinde monte etmek için kulenin en üst noktasına 8 adet 200 tonluk hidrolik halat demetli çekme grubu monte edileceğini söyledi.

Selami Gürel açıklamasında, “11 parça kulenin içinde tamamlanacak. Bu işin 4 ay süreceğini tahmin ediyoruz. Anten çelik yapısını kulenin içinde imal edip yerine kaldırdıktan sonra TV kulesinin 200 metre kotuna kadar gördüğünüz dış kabuk, dış çelik yapılar ve cephe sistemlerini de yerde yapıp modül modül yukarı çekeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çekimlerini İKM Prodüksiyon yapıyor

Çamlıca Tv Kulesi projesinin başından beri çekimlerini İstanbul Kurgu Montaj yapıyor. Time lapse ve havadan çekim hizmeti veren firma, süreç sonunda inşa sürecini anlatan bir de video hazırlayacak.