İstanbul’un En Pahalı Yalısı
İstanbul'un en pahalı yalısı

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri. Dünyanın 34. büyük ekonomisine sahip. İngiliz gazetesi Daily Telegraph, dünyanın en güzel şehirleri konusunda yaptığı araştırma kapsamında okurlarına bir anket sundu. Okurların verdiği yanıtlara göre İstanbul dünyanın en güzel 11’inci şehri olarak belirlendi. İstanbul’un bu güzelliğinin en büyük kaynaklarından biri tarihi. Osmanlı döneminden kalan yapıtlar büyük ilgi konusu. Bu yazının konusu da tarihi yapıtlardan biri olan Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı, bugünkü adıyla Erbilgin Yalısı. İstanbul’un En Pahalı Yalısı yazımıza göz atalım…

İstanbul’un En Pahalı Yalısı, Erbilgin Yalısı

Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı-Mısırlılar Yalısı ya da bugünkü adıyla Erbilgin Yalısı, Yeniköy’de Köybaşı Caddesi üzerinde yer almakta. Yalı, XIX. yüzyılın sonlarında Sarraf Varki Vartaks tarafından yaptırıldı. Vartaks’ın 1885 yılında ölümünden sonra varisleri arasında ihtilaf konusu oldu.

Yalıyı icradan Teşrifat-ı Umumiye Nazırı Mahmut Münir Paşa aldı. Paşanın 1899’da ölmesi ile birlikte yalının mülkiyeti Ayşe Pervin Hanım ile Şükriye Ulviye Hanım’a geçti. 1911 yılında Sultan II. Abdülhamit’in (1876–1909) oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’ye satılan yalı, o tarihten sonra Burhanettin Efendi Yalısı olarak anılmaya başlandı. Şehzade Burhanettin Efendi 1912’de yalıyı yıktırarak yeniden yaptırdı.

1923’de yalıyı Mısırlı Ahmet İhsan Bey satın aldı, bu tarihden sonra yapı, Mısırlılar Yalısı olarak da adlandırıldı. Ahmet İhsan Bey’in 1946’da ölümü üzerine de mirasçıları yalıyı Erbilgin ailesine sattılar. Yapı, 1985 yılından sonra Erbilgin Yalısı ismini aldı. 1987’de bütünüyle restore edildi, orijinal izleri ortaya çıkarılmış, iç ve dış mimarisinde bazı değişiklikler yapıldı.

  Erbilgin Yalısı, Boğaziçi’nin en büyük yalılarından biri. Toplam 3 bin 633 metrekare kullanım alanı olan yalının toplam 64 odası bulunuyor. Boğaz’a bakan cephesinin uzunluğu ise 60 metre. Yani Kıbrıslı Yalısı’ndan sonra Boğaz’da en uzun rıhtıma sahip olan yalı konumunda.  

 Yalının genel hatları ‘ampir üslubu’ taşıyor. Dış cephesinde zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı ‘art nouveau’ etkileri görünen yalının iç süslemelerinde ise altın varaklar hakim. Neobarok üslupta, ahşap karkas yalı, zemin kat üzerine iki kat olarak inşa edilmiş. Zemin katta yedi oda, bir mutfak, bir tuvalet; birinci katta on iki oda, dört tuvalet ve bir Türk hamamı; ikinci katta ise yedi oda ve bir tuvalet bulunmakta.

150 MİLYON DOLAR’A SATILDI

Forbes Dergisi’ne göre Türkiye’nin en pahalı yalısı ünvanına sahip Erbilginler yalısı, dünyanın en pahalı evleri listesine 4. sırada gösterilmişti. Bu nahif yapı Katar yatırımcılarına 150 milyon dolara satıldı.

Yabancılar Boğaz’dan bugüne kadar yaklaşık 100 konak satın aldı. Boğaz’da halen satılık olan konakların fiyatları 30 milyon ile 500 milyon lira arasında değişiyor.

Gayrimenkul haberleri için Evdenhaberler’i ziyaret edin.

Alperen Terzi / Evdenhaberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın