İstanbul’da ev sahibi olmak 400 bin TL

Türkiye’de en fazla konut satılan 5 şehrin en pahalısı yine İstanbul oldu. İstanbul’da ev sahibi olmak 400 bin TL konut fiyat ortalaması ile birinci oldu. Diğer şehirlerde son konut fiyatları ne kadar? Bu şehirlerde konut satışı yaparsanız geri dönüm süresi kaç yıl? Tüm detaylar sizin için derlediğimiz bu haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İstanbul'da ev sahibi olmak

İstanbul’da ev sahibi olmak 400 bin TL

2018 yılı ilk sekiz ayında en çok konutun satıldığı ilk beş şehir İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Bu beş il arasında, 100 metrekare konutlar için satılık fiyat ortalaması en yüksek ilk 398 bin 103 TL ile İstanbul oldu. Son bir ayda ise İstanbul’da konut fiyatları yüzde 0.74 azalış gösterdi. İstanbul’da konut yatırımı yaparsanız geri dönüşümü 20 yıl olacak.

Ankara’da yatırım yapma düşüncesi mantıklı mı?

Tüik verilerine göre ise bu yılın ilk sekiz ayında en çok evin satıldığı ikinci il olan Ankara’da ise satılık konut fiyat ortalaması sıralamasında beşinci sırada yer aldı. Şehir de 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 181.254 TL arasında oldu. Son bir ayda ise konut fiyatları yüzde 0.29 azalış gösterdi. Konut yatırımı yaparsanız 19 yıl geri dönüşüm süresi olacak.

İzmir en çok satılan 3. il

İzmir ise en çok evin satıldığı üçüncü il oldu. İzmir’de 100 metrekarelik bir konutun fiyat ortalaması 300 bin TL. Şehirde konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 0.09 artış gösterdi. Eğer İzmir’de yatırım düşünceniz var ise geri dönüş süresi ortalama 19 yıl olarak hesaplanmakta.

Antalya’da konut fiyatları azalış gösterdi

Antalya en çok evin satıldığı dördüncü il olurken 100 metrekarelik bir konutun fiyat ortalaması 205 bin TL Şehirde konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 0.51 azalış gösterdi. Antalya’da konut alıp yatırım yaparsanız ise geri dönüş süresi 19 yıl olacak.

Bursa beşinci sırada

Bursa ise en çok evin satıldığı beşinci il oldu. Şehirde 100 metrekarelik bir konutun fiyat ortalaması 201.500 TL oldu. Son bir ayda konut fiyatları yüzde 0.03 azalış gösterdi. Bursa’da yatırım yapmak isteyen kişiler geri dönüşümü 18 yıl sonra alacak.

Zingat Bölge Raporu verilerinden faydalanılmıştır.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*